Image
Závodnice MČR v curlingu. (Hana Kotulánová/Velká Epocha)

Ve dnech 30.3. – 1.4.2007 proběhlo v Brně v Hokejové hale dětí a mládeže MČR v curlingu. Mezinárodního mistrovství smíšených družstev se zúčastnilo 36 týmů a nechyběli ani zástupci ze Slovenska, Maďarska a Švýcarska.

český Mistr Mixů

Turnaj je prestižní záležitostí,  kterou se daří městu Brnu zpřístupnit veřejnosti tento zajímavý sport. Moravian Open  Curling Mixed je zároveň největším curlingovým závodem pořádaným v ČR. Účastníci všech šestatřiceti družstev se utkají o titul Mistr ČR mixů.

Za město Brno se zúčastnily týmy jako Rychlopalná košťata Brno, 1.CK Brno nebo Valící se šutráky. Nemohli chybět ani závodníci z Prahy a již zmínění hosté ze zahraničí. Celkovým vítězem her se stala skupina curlerů CC Kolibris XP, kteří si tímto úspěchem vydláždili cestu na Mistrovství Evropy smíšených družstev v Madridu 2007.

Skotské zimní radovánky

Curling je hra plná tradic. Poprvé se objevil někdy v 16. století  ve Skotsku na zamrzlých jezerech. V roce 1924 se ukázal na Olympijských hrách, avšak zatím jako doprovodný program. Do oficiálního programu OH se dostal teprve v roce 1998. 

„Kerling“ jak zní oficiální český překlad, je hra pro 4 ráče. Každý z členů družstva vlastní dva žulové kameny, které vrhá po ledovém povrchu a cílem je dostat těžký, někdy i dvacetikilový kotouč do vyznačeného terče. V hodech kamenů se postupně prostřídají všichni členové týmu a na konci tzv. endu (v celém zápase jich je 8-10) porota rozhodne, kolik bodů který tým dostane podle toho jaké kameny leží blíže středu terče.

Curleři jsou vybaveni typickou obuví, kdy jedna bota má klouzavou podrážku, zatímco ta druhá má brzdnou funkci. Takto se hráči mohou bezpečně pohybovat po ledové ploše a zároveň mají potřebný skluz na odhození „balvanu“. Každý ze sportovců vlastní koště, kterým metou dráhu před vyhozeným kamenem a tím mohou ještě částečně ovlivnit směr jeho dráhy. Hráči mají i rozdělené role, například skip(čtvrtý hráč v pořadí) určuje strategii hry.

Podle ředitele turnaje Petra Kovače je curling velmi náročný na úpravu ledu „Ledaři stále nalévají nový led. Nalejí vodu, seřežou jej, co nejvíce jej narovnají, vyrovnají..“ O tom, že upravit plochu pro curlingové šampionáty stojí čas mluví i fakt, že se led na Moravian Open upravoval 3 dny.

Ledová plocha by měla být co nejrovnější. Finální verze ledu se jemně pokropí vodu, což způsobí, že se na zmrzlé vodě vytvoří drobné zmrzlé kuličky , po kterých rotuje kámen. Aby se docílilo co nejmenšího tření, kotouč má vydutou spodní stěnu a putuje jen po hraně.

V rámci MČR si pořadatelé připravili i bohatý doprovodný program, který poběží až do 5.4.07.  Kromě turnaje V.I.P., středoškolských her, seminářů o curlingu pro učitele středních škol si obdivovatelé curlingu mohli tento sport vyzkoušet i na vlastní kůži. Jako závěrečná tečka je na programu umístěn turnaj vozíčkářů Mix Handicap curling Brno 5.4.2007.

Image
Hokejová hala dětí a mládeže v Brně. (foto: Ctirad Motl)

Je libo NHL nebo Evropu?

Curlingové závody v Brně už mají svoji tradici, je to ovšem poprvé, co se prestižní turnaj mohl konat ve zmíněné nové lední hale. Proto se u příležitosti zahájení závodů uspořádalo i slavnostní otevření Hokejové haly dětí a mládeže.

Hala se začala stavět v březnu minulého roku a již od října fungovaly obě haly na zkušební provoz. První ze dvou ledových ploch vlastní rozměry ledu vhodného pro NHL, druhá se pyšní tzv. evropskými rozměry. Souboj Mixů se konal v evropské hale.

Filozofie hokejové haly je podle Miloše Fadrného, ředitele haly, jednoduchá – dostupnost mládeži a zaměření se na akce s mládeží a nechybí ani pronájmy pro různé organizace. Prostory mají výborné technologické zázemí, ekologický a ekonomický provoz, a podle mnohých ohlasů i nejlepší led v ČR. Nápadů, jak tyto vlastnosti co nejlépe využít je mnoho. Do budoucna by vedení „ledového centra“ chtělo vytvořit buď rychlobruslařskou dráhu pod záštitou  Sáblíkové nebo další halu určenou výhradně pro curling.