Image
Ma Chuej s dcerou. (Velká Epocha)

Poté, co byly Ma Chuej a její dcera (obě se statusem uprchlíka OSN) uneseny z ruského Petrohradu v rámci tajné akce Ruska a Číny, je místo pobytu Ma Chuej nadále neznámé. Její dcera byla poslána zpět k příbuzným a jediná informace o Ma Chuej je, že se nachází někde ve městě Cha-(r)-pin, kde podle dostupných zpráv dochází k nejvážnějšímu pronásledování lidí praktikujících Falun Gong (Falun Gong je duchovní hnutí, které je od roku 1999 v Číně terčem pronásledování; Ma se této praxi věnuje, pozn. red.). Z posledních ověřených informací vyplývá, že jejich únos byl předem naplánován.

O únosu matky a dcery bylo podle těchto zpráv rozhodnuto přímo mezi vedoucími špičkami v Moskvě a celý plán byl dopředu připraven. Podle zdroje se do domu paní Ma vloupala skupina vysokých mužů v černých šatech, tiše je zadrželi a unesli. Odvezli je přímo na mezinárodní letiště Pulkovo č. 2. Po více než deseti hodinách čekání je ruská policistka a čínský úředník téhož večera deportovali letem FV-215 z Ruska. V 19.50 místního času letadlo přistálo v Pekingu. Během nucené deportace byl na Ma a její dceru vyvíjen psychický nátlak. Ti, kdo zažili komunistická léta v Rusku, říkají, že se to podobá taktikám, jaké komunistická KGB používala na únosy disidentů.

Podle zprávy z důvěryhodného zdroje čekala Ma Chuej s dítětem v Pekingu na let do Char-(r)-pinu v izolované místnosti. Z letiště v Cha-(r)-pinu je odvezli autem k sestře paní Ma, kde byla vysazena její dcera. Následně příbuzné řekli, že s Ma ještě potřebují mluvit, a odvedli ji. Od té chvíle se přes ohromné úsilí rodiny nepodařilo zjistit, kde se Ma Chuej nachází, a nejsou o ní žádné zprávy.

Tento incident vyvolal silnou reakci ze strany mezinárodního společenství. Místní ruská média projevila o případ zájem, protože takovýto manévr od vlády nikdo neočekával. V den únosu reportér populárního ruského rádia Echo přispěchal na letiště a pořídil rozhovor s představitelkou Červeného kříže OSN Sophií a právníkem paní Ma. Reportáž byla okamžitě odvysílána. Právník paní Ma k tomu uvedl: "Podle ruských zákonů je ilegální deportovat uprchlíka před soudním přelíčením. Ma Chuej měla právo zůstat v době soudního procesu v Rusku."

Zástupkyně Červeného kříže uvedla: "Nejen, že ruská vláda porušila své vlastní zákony tím, že Ma Chuej deportovala, ale porušila také Evropskou úmluvu o lidských právech a také mezinárodní úmluvu o deportaci uprchlíků. Navíc je obvyklé, že před deportací je informován jak právník dané osoby, tak zástupce Červeného kříže a je také třeba podpis členů rodiny deportovaného."

Zprávy o únosu okamžitě vyvolaly v ruské společnosti rozruch. Pan Li, manžel Ma Chuej, obdržel bezpočet telefonátů od přátel i cizích lidí, kteří slyšeli zprávy o deportaci jeho manželky a dcery z rádia. Kromě vyjádření svých hlubokých sympatií a lítosti nad jednáním vlády také vyjádřili zájem o situaci matky a dcery v Číně. Podle dosavadních průzkumů už o únosu informovalo jedenatřicet médií a webových stránek. Mnoho mediálních výstupů následkem toho také podalo zprávu o perzekuci meditační praxe Falun Gong v Číně.

30. března publikoval uprchlický výbor OSN v Ženevě na své webové stránce silné znepokojení ve věci nucené deportace Ma Chuej a její dcery. Podle něj šlo o porušení mezinárodní úmluvy, kterou Rusko podepsalo, a místních uprchlických zákonů. Podle obou legislativ je zakázáno deportovat žadatele o status uprchlíka do zemí, které je ohrožují na životě. Rusko také podepsalo úmluvu o uprchlictví z roku 1951. Výbor požaduje po ruské vládě, aby incident vysvětlila.

Několik organizací rovněž vyjádřilo svou nespokojenost a odsoudilo ruskou vládu za její spoluúčast na únosu. Představitel petrohradské lidskoprávní organizace "Citizens Watch" vytýkal vládě její jednání. Světlana Ganuškinová, předsedkyně petrohradské organizace "Citizens Advance", ve svém prohlášení uvádí: "My, organizace za lidská práva, sdílíme hluboké obavy týkající se budoucnosti Ma Chuej a její dcery. Jsme proti tomuto rozhodnutí o jejich deportaci."

Ruské ústředí pro imigraci a imigrační oddělení v Petrohradu měly 30. března poslat dokumenty o deportaci asociaci Falun Dafa, ta však žádné neobdržela.

28. a 29. března byly údajně příslušné vládní úřady v Rusku zahlceny telefonáty. Stěžovaly si, že objem telefonátů vážně narušuje jejich práci. Některé úřady kvůli tomu dokonce dočasně vyvěsily telefony. Zdá se, že ještě obtížnějším úkolem pro ně bude přijít s vhodnou reakcí na ohromnou vlnu nesouhlasu.