Díky darům z České republiky se učí na Srí Lance v dalších devíti školách. Nadace Člověk v tísni předala 30. března řediteli, učitelům a žákům ve srílanském městě Muthur devět škol zrekonstruovaných po ničivé vlně tsunami v roce 2004.

„Školy byly nejprve poničené tsunami v prosinci roku 2004, později pak na jaře a v létě minulého roku válečným konfliktem nebo uprchlíky, kteří školní budovy používali coby náhradní ubytovací zařízení,“ říká Matěj Novák, vedoucí mise společnosti Člověk v tísni na Srí Lance.

Díky darům Čechů na sbírku SOS Srí Lanka tak v místě do školy může nastoupit dalších 840 žáků. Člověk v tísni studentům letos postavil již celkem šest nových školních budov, pět plně zrekonstruoval a ve dvou školách postavil hygienická zařízení. V přechodném období po tsunami pak organizace podpořila dočasnou výuku výstavbou 43 školních přístřešků, které vybavila novým školním nábytkem. Pro menší děti bylo postaveno sedm nových školek, dvě zrekonstruovány a poslední je právě dokončována.

„Jsme moc rádi, že po všech měsících stěhování a vyučování pod širým nebem opět máme normální třídy. Co je také ředitel bez školy,“ usmívá se ředitel školy Al Manar pan Iqbar. „A děti dnes rovnou mohou v nových budovách složit pololetní zkoušky,“ dodává spokojeně..

Člověk v tísni působí na Srí Lance od roku 2005, kdy po ničivé vlně tsunami začal poskytovat pomoc lidem postiženým katastrofou ve východní oblasti Trincomalee. „Velká část našich projektů nejen zde na Srí Lance, ale i všude po světě se zaměřuje na oblast vzdělání. Na Srí Lance se věnujeme školkám, školám i rekvalifikačním kurzům pro dospělé. V poslední době klademe čím dál tím větší důraz na školení učitelů.“ říká Matěj Novák, vedoucí mise společnosti Člověk v tísni na Srí Lance.