Image
  (Natálie Pokorná/Velká EPocha)

Jedinečná výstava k třicátému výročí vzniku dokumentů Charty 77, která se koná  v Národním muzeu v Praze, je stále ještě otevřena veřejnosti. Výstava byla prodloužena a potrvá až do 9. dubna. Autorem a komisařem výstavy je Mgr. Marek Junek, PhD. a výstavu nazval  Charta 77 a její doba, doba a její charta.

Výstava přibližuje tehdejší dobu 70. let, atmosféru kolem vzniku Charty 77 a naději, kterou přinesla v té době společnosti. Díky fotografiím vynikajícího fotografa Ivana Kyncla, který zachytil na svých snímcích tehdejší atmosféru, vás výstava přímo vtáhne. Ivan Kyncl emigroval do Velké Británie, kde se stal jedním z 5-ti nejlepších divadelních fotografů v historii. Avšak ještě předtím než emigroval, vytvořil fotografie, které dokumentují disent a československou společnost. „A nám se podařilo získat autorská práva k vystavení těchto fotografii.“ Říká hrdě Marek Junek, autor výstavy. Tyto snímky patří mezi nejlepší a nejvýstižnější doklad o Chartě 77. Výstava je doplněna originálními texty Charty 77, které byly při převozu 6. ledna V. Havlovi, P. Landovskému a L. Vaculíkovi zabaveny, také ukázkami samizdatu a nejrůznějšími předměty a dokumenty, jež jsou s Chartou 77 spjaté.
Jako kuriozita je zde vystaven svetr V. Havla, bývalého prezidenta, s odznakem OF.

Součástí této výstavy je také několik fotografií Jaroslava Seiferta a jeho Nobelova cena za literaturu z roku 1984. Básník Jaroslav Seifert, který se stal jedním z prvních signatářů charty, tak svou cenou zviditelnil Chartu 77 po celém světě.

Důležitá je zmínka Nadace Charty 77, která byla založen 1978 ve Stockholmu jako finanční fond na podporu chartistů a disidentů. Po 89. se nadace přestěhovala do Prahy, kde pokračuje ve své činnosti.