Image
Běloruská policie zastavuje kolemjdoucí, když blokuje manifestaci příznivců opozice. (AP/SITA)

Praha - Policejní zákrok běloruského režimu proti protestní manifestaci, kterou u příležitosti dne vzniku samostatné Běloruské lidové republiky v roce 1918 (tzv. "Den vůle") uspořádala opozice tamějšího režimu v Minsku, nezůstal bez odpovědi české zahraniční diplomacie. "Vyzýváme k okamžitému propuštění všech politických vězňů a zadržených osob u příležitosti oslav ‚Dne vůle' a k respektování lidských práv a demokratických hodnot v Bělorusku," uvádí na svých stránkách ministerstvo zahraničních věcí.

V prohlášení ministerstva se dále píše: "Průběh událostí ještě jednou potvrdil podstatu a charakter nedemokratického režimu A. Lukašenka, který i nadále odmítá seriózní diskusi s představiteli politické opozice a občanských iniciativ. Všechny signály současného režimu a snahy o navázání spolupráce s Evropskou unií se ve světle těchto událostí jeví jako falešné."

25. března si Bělorusko připomíná vyhlášení své nezávislosti v roce 1918. Země byla však záhy poté připojena k Sovětskému svazu. Běloruské úřady na tento den zorganizovaly pro veřejnost koncerty pod otevřeným nebem ve zjevné snaze o narušení opoziční demonstrace, která se měla konat na hlavním minském náměstí. Účastníky protestního shromáždění se policisté snažili vytlačit z centra města, došlo i k vážnějším potyčkám. Zatčeno bylo několik desítek opozičních aktivistů.

-jn-