Image
24. března 2007. Policista vytlačuje demonstranta zpět hlouběji do parku, pryč od čínské ambasády. (Velká Epocha)

Ruská policie zatkla dvanáct praktikujících Falun Gongu, kteří pořádali poklidný apel před čínskou ambasádou v Moskvě v sobotu před příjezdem čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa.

První byli zatčeni 68letá Surova a Gerlitz. Později odpoledne Valiullov, spolu s 30letou Šetkinovou a 28letým Markinem. Do 15.30 se počet zatčených zvýšil na dvanáct.

Šest praktikujících byli Rusové, další dva, 33letý Brug a 21letý Podsosonny, z Ukrajiny.

Falun Gong je forma meditace a cvičení, která byla zakázána Čínskou komunistickou stranou (ČKS) v roce 1999. Od té doby se následovníci této poklidné praxe stali terčem perzekuce vedené čínským režimem a tisíce praktikujících Falun Gongu skončilo ve věznicích, táborech nucených prací a centrech pro vymývání mozků.

Skupina podporovala protest jediné osoby poblíž konzulátu (jeden člověk drží transparent a ostatní stojí okolo). Tento druh protestu nevyžaduje povolení úřadů a považuje se za ústavní právo. Účelem aktivity bylo protestovat proti brutálnímu pronásledování Falun Gongu čínským komunistickým režimem a zvýšit povědomí lidí o porušování lidských práv v Číně. Skupina pořádá podobné protesty před ambasádou už mnoho let.

Po zatčení byli jen tři z praktikujících vyslýcháni a v moskevském záchytném centru Ramenki obviněni z přestupků, včetně "neuposlechnutí policie" a "chybějící registrace města Moskvy". Ostatní byli propuštěni bez jakýchkoli obvinění do jedné až tří hodin od zatčení.

Podle policejního strážníka Kulagina Alexandra Vladimiroviče byla důvodem pro zatčení stížnost čínské ambasády, že praktikující zasahují do jejich práce. Strážník se také odvolal na vídeňskou úmluvu, podle které jsou nuceni zatknout ruské občany, pokud by rušili zahraniční diplomaty. Na moskevském městském úřadě se praktikující dozvěděli, že čínská ambasáda podobné "vyrušování" ohlásila mnohokrát.

Alla Chegaj, svědek a účastník protestu, uvedl: "Na našem chování nebylo nic rušivého. Použít vídeňskou úmluvu jako podklad pro zatčení je velmi chabé odůvodnění. Ve skutečnosti jsme se dívali na deset až patnáct čínských úředníků, kteří v civilu pobíhali okolo a ukazovali policistům, kdo jsou praktikující a koho mají zatknout."
 
Chegaj řekl, že praktikující byli různě po okolí, někteří meditovali, jiní seděli poblíž na lavičkách. Podle něj se neozývaly žádné zvuky, kromě hlasitých a často útočných postupů policie, která měla na starost oblast hlídat.

Kdykoli se praktikující pokusili dostat blíž k budově, aby ukázali transparent, policie je vytlačila zpět, nebo se je pokusila nahnat dohromady, aby je mohla obvinit z nepovoleného shromažďování, uvedl Chegaj.

Účastnice Tamara Kim to komentovala takto: "Později odpoledne měla přijet čínská delegace, takže se napětí ještě vyostřilo. Přešli jsme na opačnou stranu jezírka a sedli jsme si do meditace, ale policisté se nezdráhali za námi dojít, pozatýkat nás a odvést v dodávkách."

Kim řekla, že po několika hodinách na policejní stanici Ramenki byla většina praktikujících Falun Gongu propuštěna bez výslechu nebo jakýchkoli obvinění, protože úkolem bylo je pouze odstranit z oblasti, a to se stalo.

Hlavní aktivity týkající se návštěvy Chu Ťin-tchaa proběhnou v Moskvě 26. března 2007.