Image

Přemnožené ptactvo, především holubi, žijící už desítky let v našich městech, dělají vrásky nejen památkářům. (Sxc)

Jihlava - Možná by se více měst mohlo inspirovat humánním způsobem, jak řešit situaci přemnožené populace holubů, žijící v centrech měst.

Holubi, žijící už desítky let v našich městech, dělají vrásky nejen památkářům.
Všudypřítomný trus těchto „poměštělých“ tvorů má dlouhotrvající neblahý vliv na trvanlivost památkových objektů, ať už jsou to domy, sochy a jiné historické objekty. Další studie varují před chorobami, které holubi nechtě (a určitě neradi) přenášejí.

Co s tím?

Odbor životního prostředí jihlavské radnice přišel s humánním a přitom pragmatickým řešením. Není sice komplexní, ale způsob řešení je ve vývoji... Na holuby jsou políčeny sklopce s návnadou, do které se pták chytí. Když je chycen, je podroben vyšetření, zda je nemocný, zdravý, zda někomu patří... atd.

„Doposud bylo odchyceno celkem 77 holubů,“ říká tiskový mluvčí jihlavské radnice p. Radek Tulis. „Od začátku odchytu jsme zaznamenali čtyři okroužkované holuby, byli to zbloudilí poštovní holubi a patřili určitým majitelům. Těm byli vráceni,“ dodává.

„Pokud narazíme na nemocné jedince, ty pak bohužel musí být utraceni. Dosud jsme zachytili 5 nemocných holubů, kteří měli ptačí salmonelózu.“ Na otázku, jak se projevuje ptačí salmonelóza, odpovídá: „Tito ptáci chodí i létají nakřivo, což je způsobeno právě touto nemocí.“

A do třetice – co se děje se zdravými holuby?

Potěšující je informace, že většina polapených ptáků je zdravá. Zdraví holubi jsou nabízeni případným zájemcům o chov ve voliérách. 

Dravci ve městě se v souvislosti s regulací počtu holubů neosvědčili. „Prostě je neloví, nebo jen velmi málo,“ dosvědčuje pan Tulis.

„Hormonální přípravky používat nechceme, protože mají vedlejší vliv v souvztažnosti k dravcům, kteří potom mohou být také neplodní,“ vysvětluje tiskový mluvčí. „Bohužel, jak byla mírná zima, holubi nejsou příliš hladoví a nalíčeným sklopcům přestali důvěřovat. A tak uvidíme, jak se to bude vyvíjet dále,“ dodává.

Nezbývá než sledovat, zda se  tento sympatický a humánní způsob řešení  stavu holubů ve městě osvědčí.