Asi 30 % populace pravidelně trpí zácpou. Zácpa a z toho vycházející potíže by se však neměly podceňovat, protože mohou způsobit mnohé velké zdravotní problémy…

Co přesně znamená zácpa?

Jedná se o stav, kdy se člověk může nedostatečně nebo vůbec vyprázdnit. Počet stolicí je u každého z nás jiný, od 3 denně po cca 3 týdně. O zácpě mluvíme při absenci stolice nebo při nepravidelné, tuhé stolici spojené s tlakem v břiše, nadýmáním atd.

Není zácpa jako zácpa

Zácpu může nejčastěji způsobit nevhodné jídlo, stres spojený s pohybem nebo cestováním v neznámém prostředí. Jsou však mezi námi lidé, kteří trpí chronickou zácpou a nemožnost vyprázdnění je u nich na denním pořádku. Co způsobuje toto trápení? Možná vás to překvapí, ale problémy se stolicí si můžeme „vypěstovat.“ Pokud cítíte nutkání na stolici, měli byste jít, a ne to odkládat. Pokud si tento zlozvyk osvojíte, můžete tím narušit přirozené děje v organismu. Mezi další příčiny patří nepohyblivost, nedostatek vlákniny v potravě, nadměrné užívání projímadel, těhotenství, některé léky nebo překážka ve střevě, atd.

Chronická otrava organismu…

Při zácpě dochází k hromadění potravy ve střevě, protože stolice neodchází. Tento dlouhodobý proces má na svědomí jakousi otravu organismu. Zbytky potravin se rozkládají, dokonce se vstřebávají do těla, a tak způsobují nepříjemné komplikace. Lidé s chronickou zácpou mívají migrény, nespavost, deprese, únavu, bušení srdce nebo vyrážky. Léky obvykle na tyto příznaky nezabírají a těžko se zjišťuje příčina. Koho by napadlo, že je na vině zácpa?

Dlouhodobá zácpa jde však ještě dál a působí další obtíže, protože zplodiny hnijící ve střevech poškozují i jiné tělesné orgány jako třeba srdce, ledviny, játra, slinivku nebo samotnou střevní sliznici, kde působí záněty,  podílí se na vzniku hemeroidů nebo rakoviny. Může také způsobit nebezpečné zauzlení střev.

Jak ze začarovaného kruhu ven?

Hodně pomůže změna nesprávných stravovacích  a jiných životních návyků. Postačí jíst více ovoce, zeleniny, celozrnného pečiva a luštěnin- prostě stravu bohatou na vlákninu. V začátcích je ale dobré hodně pít, protože vláknina váže vodu. Vhodné jsou 1,5- 2 litry vody denně. Lékaři doporučují omezit kávu, tučná masa a sladkosti.                     Existuje také nácvik správného vyprazdňování. Postižený vypije po probuzení minerálku s obsahem soli a provádí každodenní činnosti, které zakončí snídaní. Za 20- 30 minut se pokusí jít na záchod. V této metodě je však potřebná pravidelnost a pak je úspěch zaručen.

Projímadla - ano či ne?

Pokud se vám stane, že nemůžete na záchod, zkuste projímadlo. Nemělo by se však z toho stát pravidlo, protože časté užívání těchto preparátů vede paradoxně k zácpě. Navíc jsou projímadla návyková. Můžete vyzkoušet i přírodní projímadla z různých druhů ovoce ( švestky, dále, fíky, meruňky,…). Pravidelný pohyb také  pozitivně působí na střevní peristaltiku. Když však žádné metody nepomáhají, měli byste navštívit lékaře, který zjistí příčinu vašich problémů a poskytne vhodnou léčbu.


Zdroj: MUDr. Rudolf Zemek