Image

8. února 2007 byl nad vyhlídkou Paj-cha-pa u jezera Kan-as v provincii Sin-ťiang zachycen optický jev zvaný Buddhovo světlo. (Velká Epocha)
Image
8. února 2007 byl zachycen pohled na Buddhovo světlo nad vyhlídkou Paj-cha-pa v oblasti Kan-as v provincii Sin-ťiang. (Velká Epocha)
Image
Ráno 13. srpna 2006 se objevilo Buddhovo světlo v mračnech nad vodní hladinou u vrcholu hory Wu-kung na vyhlídce Ťin-ting v provincii Ťiang-si. (Velká Epocha)
Image
20. října 2005 se Buddhovo světlo objevilo na zasněžené hoře Ja-la v Tibetské autonomní prefektuře Kan-C'. (Velká Epocha)
Image
10. ledna 2005 bylo spatřeno Buddhovo světlo na hoře Tchaj. (Velká Epocha)
 

8. února 2007 se nad jezerem Kan-as v provincii Sin-ťiang objevil jev, zvaný Buddhovo světlo. Jedná se o přírodní úkaz, který je výsledkem lámání světla. Většinou se objevuje, když sluneční paprsky procházejí skrze mraky a mlhu. Tuto vzácnou podívanou mohli zhlédnout místní vojáci, úředníci a také novináři

Oblast jezera Kan-as se nachází u altajského pohoří na severu Sin-ťiangu. Sousedí s Mongolskem, Ruskem a Kazachstánem. U tohoto jezera se vyskytuje několik "zázraků". Prvním je přes kilometr dlouhý val, tvořený spadaným dřevem, které pluje po hladině jezera. Druhým je obrovská "jezerní nestvůra", která často stáhne do vody koně, kteří se k jezeru přicházejí napít, a jezero je tedy o to tajuplnější. Třetím je Buddhovo světlo zářící v mračnech nad vodní hladinou s odrazy stanu a lidských postav uprostřed záře.

V Číně se tento jev nazývá také Buddhova svatozář (Fo-kuang). Často byl pozorován na vysokých horách, obklopených mračny, jako je hora Tchaj a hora E-mej. Jde o duhový kruh světla, který se objevuje v mračnech nad vodní hladinou. Pozorovatel může v kruhu spatřit vlastní stín. Buddhisté říkají, že je to záře kolem Buddhovy hlavy. Buddhovo světlo dostalo svůj název proto, že se považovalo za projev osvícení člověka, jelikož tato svatozář vždy obklopuje jeho stín. Jiní ale říkají, že jde o fyzikální nebo optický jev. Po dešti nebo sněžení, když sluneční paprsky pronikají skrze mraky a mlhu, vytvoří kruh o sedmi barvách, jak se světlo láme o nepatrné kapičky vody v mlze. Duhová svatozář obklopuje obraz samotného diváka. Člověk se může cítit, jako by byl v kruhu zachycen, protože to vypadá, že se pohybuje současně s ním, podobně jako stín. Po stovky let byl tento jev obestřen tajemstvím a buddhisté považují spatření Buddhova světla za štěstí.

Buddhovo světlo se neobjevuje jen v Sin-ťiangu. Tato podívaná se v posledních letech vyskytla i na dalších místech v Číně.

14. září 2006 se Buddhova svatozář objevila na vrcholu hory Jüe-wu-la mezi krajem Ting-ri a Mount Everestem v Tibetu a přilákala mnoho turistů.

Ráno 13. srpna 2006 se objevila Buddhova svatozář v mračnech nad vodní hladinou u vrcholu hory Wu-kung na vyhlídce Ťin-ting v provincii Ťiang-si. Byla jasně viditelná a trvala asi půl hodiny.

20. října 2005 se Buddhovo světlo objevilo v Tibetské autonomní prefektuře Kan-C'. Je známo, že se zde občas objevuje.

3. července 2005 ráno se vyjasnilo nebe po dlouhé bouři na vyhlídce Jang-š'-mu v oblasti hory Wu-kung, provincie Ťiang-si. Buddhovo světlo se objevilo dvakrát - v osm a ve čtvrt na deset dopoledne. Tato scenérie se rozkládá na severovýchod od hory Wu-kung asi 1700 metrů nad mořem.

10. ledna 2005 bylo spatřeno Buddhovo světlo na hoře Tchaj. Hora Tchaj, známá jako "první hora pod nebesy", se nalézá ve městě Tchaj-an ve středu province Šan-tung. Její základna se nachází v nadmořské výšce 1545 metrů a pokrývá plochu 436 čtverečních kilometrů.