V pátek 16.3. proběhl veřejný heppening na podporu kubánských politických vězňů a jejich manželek. Akci organizovala již počtvrté společnost Člověk v tísni.

Akce připomněla již čtvrté výročí brutálního zákroku kubánského režimu Fidela Castra, při kterém bylo v roce 2003 zatčeno na Kubě 75 opozičních politických aktivistů a následně odsouzeno k vysokým trestům odnětí svobody. Většina ze zatčených je nadále vězněna i přes protesty světové veřejnosti.

Na Václavském náměstí v Praze si mohli občané v improvizované vězeňské cele symbolicky „odkroutit“ část trestu za politické vězně na Kubě.

Celu si vyzkoušeli mimo jiných například novináři Jan Macháček, Pavlína Wolfová nebo Jan Bubeník, který ve skutečné cele na Kubě strávil před šesti lety tři týdny, herec Tomáš Hanák, Pavel Liška či režisér Jan Hřebejk, Václav Marhoul a Olga Sommerová.

Nechyběly ani osobnosti známé z politické sféry. Za mřížemi pobyli Jan Ruml a Táňa Fišerová. Manželky politických vězňů symbolickým uvězněním podpořilo také několik představitelek Charty 77.

Happening provázely doprovodné akce jako divadelní představení nebo průvod Prahou na podporu manželek poltických vězňů na Kubě.