Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) koncem prosince prohlásil, že maso a mléko z klonovaných zvířat není pro lidskou spotřebu nebezpečné. Toto rozhodnutí se považuje za důležitý krok pro povolení klonovaných potravin v obchodní síti. Experti  předpokládají, že by pak maso a mléko z klonovaných zvířat bylo k dostání i v EU a počítají také s protesty občanských iniciativ. Kanadský kontrolní úřad pro léčiva není v současnosti nakloněn tomu, aby doporučoval konzumentům potraviny z klonovaných zvířat. 

Po vyhodnocení pětileté studie produktů z klonovaných krav, ovcí a prasat oznámil americký  úřad pro kontrolu potravin a léčiv FDA v návrhu zákona, že potraviny od těchto zvířat  jsou „rovněž tak bezpečné jako potraviny, které jíme každý den.“ V následujících třech měsících, by ale měla být tázána veřejnost, než bude zákon definitivně přijat. Skončí-li pak naklonované potraviny nakonec v supermarketech, je podle FDA „nepravděpodobné", že by toto zboží mělo nějaké zvláštní označení, což vyvolává velmi negativní ohlasy u skupin konzumentů, kteří trvají na svém právu, sami si vybrat co chtějí jíst. 
US-organizace konzumentů vyzývá k bojkotu.

Americká organizace konzumentů vytýká FDA, že ignoruje výzkumy, které dokazují, že klonováním vzniká více znetvořených zvířat než u jiných technik reprodukce, jako např. při inseminaci. Vyzývá supermarkety, aby se zdráhaly prodávat maso a potraviny z klonovaných zvířat.  

V Kanadě se potraviny z klonů nemají dostat na trh dříve, než proběhne další vlna pokusů a budou předloženy výsledky a až bude rozhodnutí USA řádně prozkoumáno. „My tuto záležitost prozkoumáme“, říká Renee Bergeron, tiskový mluvčí z Kontrolního úřadu pro léčiva Health Canada. „Budeme spolupracovat s dalšími zainteresovanými odděleními a předložíme FDA naše stanovisko během stanoveného termínu dle zákona.“ V současnosti je prodej naklonovaných potravin v Kanadě zakázán. Bruce Cran, prezident kanadské Asociace konzumentů (Consumers Association of Canada) (CAC) odkazuje na ankety, ze kterých vyplynulo, že 80 procent Kanaďanů si nemůže představit pojídat produkty z naklonovaných zvířat. „My u CAC doufáme, že se zase nebude jednat o takový způsob jednání, při kterém nám vláda jednoduše skřípne hrdla“, říká  Cran. „Zcela jistě to povedeme až k nejvyšším instancím.“ 

EU ještě bez  úprav

V zemích EU dosud neexistuje žádná přímá regulace týkající se klonování hospodářských zvířat. Dovozu naklonovaných produktů by tedy nestálo nic v cestě, pokud  EU nepřizpůsobí pravidla, praví se v jedné zprávě z Dánského centra pro bio-etiku. Studie, prováděná na podnět komise EU, však vychází z toho, že se proti dovozu naklonovaných produktů rozhodně postaví některé členské státy EU jakož i občanské iniciativy. Protože však v současnosti není nikde k dispozici ekonomicky výhodná a vyzrálá metoda pro masovou výrobu klonovaných zvířat, nemělo by k dovozu takovýchto produktů dojít v bezprostřední blízké budoucnosti.