Ministerstvo propagandy Čínské komunistické strany (ČKS) vydalo nová pravidla hodnocení tištěných médií v Číně. Někteří komentátoři to vidí jako další vlnu zesílení kontroly nad svobodou slova.
 
Podle informací Ranního zpravodaje jižní Číny (South China Morning Post) z 9. února se ministerstvo propagandy rozhodlo používat nový systém hodnocení tištěných médií v Číně. Každé médium obdrží 12 bodů. Pokud se budou úřady domnívat, že obsah média jde proti řádu nebo ideologii Ústřední vlády ČKS, ministerstvo propagandy a Hlavní správa tisku a vydavatelství (HSTV) se rozhodne, zda médium body ztratí a kolik to bude. Body se budou odebírat po 3, 6, 9 nebo 12 a postihy zahrnují vnitřní varování, výměnu zodpovědných zaměstnanců a zastavení publikační činnosti daného média.

Analytici považují tento systém hodnocení za nový způsob, jakým mohou úřady ovládat svobodu tisku, protože inspekční agenti jsou rovněž z ústřední vlády a detaily nového nařízení jsou stále nejasné.

Reportér RFA 13. února zavolal do Deníku čínské mládeže (China Youth Daily), což jsou oficiální noviny Pekingu, a zeptal se na nové nařízení. Pracovníci novin odpověděli, že jejich zprávy se tomuto nařízení ministerstva propagandy podřídí: "Určitě budeme pracovat podle pravidel ministerstva. Zatím nám nejsou jasné podrobnosti nového nařízení a co můžeme dělat. To, co tu máme teď, jsou vnitřní administrativní nařízení."

Li Xinde, administrátor webové stránky Monitoring veřejného mínění v Číně, míní, že nové nařízení se točí  kolem touhy ministerstva propagandy potěšit ústřední vedení před 17. sjezdem strany. "Reportéři, kteří pracují pro zpravodajské agentury ČKS, často dostanou vnitřní oznámení, co se nemůže publikovat. 17. sjezd strany se blíží a ministerstvo propagandy bude moci ukázat, na čem se pracovalo," uvedl Li.

Od 1. ledna úřady ČKS odstranily mnohá omezení zahraničních médií v neobvyklém měřítku. Zahraniční média mohou pořídit rozhovor s kýmkoli, pokud s tím ten dotyčný a jeho organizace bude souhlasit [pozn. red.: obsah rozhovoru musí být předložen úřadům]. Ale o měsíc a půl později ČKS přidává omezení pro domácí média.

Huang Qi, zakladatel June 4 Tianwang.com, fóra, které zveřejňuje zprávy o lidských právech a svobodě médií v Číně, říká: "Státní i zahraniční média mají ve zpravodajství omezenou svobodu. Vláda dokonce kontroluje hloubku a rozsah zpravodajství čínských médií. Když ČKS nebude média omezovat, svoboda tisku ohrozí její politickou moc. Zároveň chce ale ČKS dodržet své sliby zahraničním médiím a z tohoto důvodu musí kontrolu nad médii doma zesílit."