O dušu se mě strará farář, o zdaví dochtor a o peníze advokáté, řekl stařeček Pagáč v knize Zdeňka Halušky. Měl svoji představu o receptu na zdraví, která vyvěrala z určité životní filozofie. Dnes se vychází z jiných poznatků, které hovoří o psychickém zdraví a o tom jak může stav mysli ovlivnit naši tělesnou pohodu a naopak.

Lidé v dávné minulosti měli překvapivě hluboké znalosti z psychologie, fyziologie a anatomie člověka. V otázce chápání zdraví byli ve svém myšlení velmi blízko tomu, jak je dnes obecně definována lékaři – soulad pohody tělesné, duševní a sociální.

Učení východních kultur věří, že lidským tělem prochází mnoho energetických drah, které se při nemoci stávají neprůchodnými. K uzdravení je proto nezbytné průchodnost obnovit. K tomuto účelu slouží cvičení jako je jóga,falun-gong různe různé druhy čchi-kungů, tai-či a jiné. Významnou úlohu má také meditace, která může našemu tělu poskytnout tolik důležitý čas pro relaxaci a psychické uvolnění.

Mnoho nemocí, hlavně tzv. civilizačních, je zapříčiněno jak nevhodnou stravou a znečištěným prostředím, tak i stresem, kterému jsme každodenně vystaveni. Z neustálých obav, strachu a neklidu vzniká trvalé psychické napětí, což vede k narušení tělesných funkcí a snížení obranyschopnosti imunitního systému a tedy i k nemoci.

Mnohdy stačí pouze jedna jediná myšlenka, kterou se v mysli bez přestání zabýváme, tísní nás, sužuje a to člověka vyčerpá podobně jako by celý den sekal dříví.

Když se v průzkumu novináři ptali nejstarších lidí na jejich recept jak docílit jejich požehnaného věku odpovědi se různily co se týká stravy či způsobu života. Co se však shodovalo byla lehkost, se kterou všichni tito lidé brali životní nezdary a každodenní nesnáze. S veselou myslí se, jak se zdá, můžeme ve zdraví dožít vyššího věku.

Životní styl naší moderní doby se zrychlil a nároky na každého jsou velmi vysoké, proto udržet si dobrou náladu, být laskavý a trpělivý je dnes velmi nesnadné. Duševní vyrovnanost je ale prokazatelně zdravou záležitostí a tak určitě stojí za to, před tím než nervy povolí napočítat do deseti, zklidnit se a nechat to nejhorší odeznít.

Využizo informací z časopisu Zdraví roč. XXXIX