Image

  (Foto: www.mlynar.cz)

Pro celou veřejnost sledující případ bývalého ministra Mlynáře, ale především pro Mlynáře samotného a pro jeho dva bývalé spolupracovníky bude 24. leden asi dlouho synonymem pro naprostý šok. Ten bývalému ministrovi způsobil Městský soud v Praze, když jej podle rozsudku za obohacování se na úkor státu poslal na pět a půl roku nepodmíněně do vězení.

Osudný Testcom servis

Mlynář se pochybení dopustil, když jako ministr informatiky založil společnost Testcom servis s.r.o., na což jako ministr neměl podle zákona o státním majetku právo. Do této společnosti bývalý ministr Grossovy vlády nechal převést částku 7,5 miliónu Kč, čímž se však dopustil protizákonného jednání.Testcom servis měl původně spravovat Portál veřejné správy a podle Mlynářových slov se příjmy z činnosti Portálu veřejné správy mohly prostřednictvím Testcom servisu vracet jako investice do jeho rozvoje. V rozpočtu státní výzkumné organizace Testcom by se podle něj rozpustily.

Mlynář se brání tím, že o tom, že jedná protizákonně nevěděl a že jej na to neupozornili právníci Ministerstva informatiky, se kterými se radil. Také včera uvedl, že rejstříkový soud Testcom servis bez problému zapsal do obchodního rejstříku a tím v podstatě potvrdil jeho legálnost.

Proč tak přísné tresty?

Tato otázka asi napadla mnoho lidí, kteří byli vynesení rozsudku přítomni. Rozsudek nad bývalým ministrem a jeho dvěma bývalými spolupracovníky, Dušanem Chmelíčkem (bývalým ředitelem ČT) a Vítem Novotným předčil i návrh státního zástupce, který pro exministra požadoval rok podmíněného vězení. Soudkyně přísný verdikt odůvodnila mimo jiné tím, že u nikoho neshledala polehčující okolnost. „Naopak, všem přitěžuje, že spáchali trestných činů více,“ uvedla. Mlynář se chtěl podle soudu obohatit o jedenáct milionů. Tyto peníze byly až do teď prezentovány jen jako škoda státu, nikoli však  jako Mlynářovo obohacení. Soud však prý nalezl závažné chyby v účetnictví a v některých dalších dokumentech. „Obžalovaní jednali za účelem získání prospěchu velkého rozsahu,“ uvedl soud. Podle něj jednali obžalovaní úmyslně a pro Českou republiku šlo jednoznačně o nevýhodnou smlouvu.

Mlynář: „Je to pro mě šok!“

Vladimír Mlynář i další dva obžalovaní byli podle svých slov přísným verdiktem soudu zaskočeni. „Je to pro mě šok,“ vyjádřil se k verdiktu bývalý ministr. „Je to obtížné profesně i lidsky, rozsudek je nekvalifikovaný,“ uvedl dále. „Stanovisko soudkyně , že jsme se obohatili, je nesmyslné. Veškeré protokoly soudu zveřejním, aby si každý občan mohl vše prohlédnout,“ dodal s tím, že soud podle něj vůbec nepochopil, o co šlo.

Právní zástupce Mlynáře Tomáš Sokol reagoval na verdikt soudu odmítavě. „Soud dnes neměl šťastný den,“ hodnotil rozsudek Mlynářův advokát Tomáš Sokol. Podle jeho názoru nemůže obstát před další instancí. „Došlo k hrubému porušení procesního i trestního práva hmotného,“ uvedl dále pro internetový deník Aktuálně.cz. Nejvíce kontroverzní je podle Sokola fakt, že byl Mlynář odsouzen za trestné činy, za něž jej nežaloval ani státní zástupce. „Nemůžete být odsouzen za jiný skutek, než za jaký vás stíhají,“ zdůraznil Sokol (Soud Mlynáře uznal vinným za zneužívání pravomocí veřejného činitele a za zneužití informací v obchodním styku). Podle svých slov se exministr hodlá proti rozsudku odvolat.