Jste v práci nešťastní? Pokud ano, nejste sami. Podle kanadských statistik zveřejněných minulý týden, trpí skoro půl milionu kanadských pracujících depresí, která ovlivňuje jejich pracovní schopnost.

Podle průzkumu vycházejícího z dat evidovaných od roku 2002, zažily skoro 4 % kanadských pracujících ve věku mezi 25 – 64 lety v předcházejícím roce některé ze symptomů deprese. Nejvíce pracujících s depresí je ve věkové skupině mezi 24 – 44 lety.

Zpráva odráží výsledky mezinárodního průzkumu, podle kterého deprese ovlivňuje pracovní výkonnost více než artritida, cukrovka a bolesti zad. Postihuje také mladší, bohatší populaci.

Podle zprávy se ekonomické ztráty způsobené krátkodobou pracovní neschopností z důvodu deprese za rok 1998 odhadují na 2,6 bilionů dolarů.

80% dotázaných v průzkumu uvedlo, že deprese omezila jejich pracovní výkonnost. Mnozí si brali dny volna. Projevy deprese jsou popisovány jako únava, „omezená schopnost přemýšlet a soustředit se“ a pocity beznaděje.
 
Podle průzkumu trpí depresí dvojnásobek žen oproti mužům – 5,1% žen ke 2,6% mužů. Lidé pracující v obchodě a ve službách jsou depresivní téměř dvojnásobně (4,6%), proti dělníkům(2,5%). Úřednické profese jsou k depresím náchylné v 3,9%.

Podle zprávy se v předchozím roce výrazně častěji cítili v depresi lidé setkávající se v práci se stresujícími situacemi (6%), pracující v nočních směnách (5,6%) a rozvedení (7,5%).

Pracující lidé, kteří trpí depresí, uváděli třikrát častěji také další zdravotní obtíže, které ovlivňují jejich pracovní výkonnost. Také si v předchozích dvou týdnech většinou vzali den volna na odpočinek, nebo v předchozím týdnu nebyli v zaměstnání.

Ve Spojených státech dosahují kompletní finanční ztráty spojené s depresí včetně nákladů spojených s pracovní neschopností a nákladů na léčbu podle zprávy cca 83,1 bilionu dolarů za rok. 51,1 bilionů z toho činí ztráty způsobené absencí  a „sníženou pracovní schopností“ postižených.
 
Významná studie publikovaná britským odborným časopisem Journal of Psychiatry v roce 2004 označila depresi za celosvětově vedoucí příčinu „let strávených v neschopnosti“, což označuje roky, které jsou dohromady prožity v nemoci. Ukazuje také, že v Kanadě a ve Spojených státech je více lidí postižených depresí než kdekoli jinde na světě.