Nová vláda premiéra Mirka Topolánka krátce po vyslovení důvěry poslaneckou sněmovnou přišla o jednu ze svých ministryň. Tou je za KDU-ČSL nominovaná ministryně kultury Helena Třeštíková, která dnes na svou funkci rezignovala. Oficiálně svou rezignaci zdůvodnila tím, že jí vadí politický tlak na obsazení postů náměstků na ministerstvu kultury.

Ve svém oficiálním prohlášení se přitom odvolává na své týden staré  vystoupení, v němž oznámila, že na ni premiér Topolánek činí nátlak ve věci jmenování jejího náměstka. Podle Třeštíkové premiér Topolánek na tuto pozici prosazoval Františka Formánka, který na ministerstvu kultury už jako náměstek  působil za vlády ČSSD a ministra Vítězslava Jandáka.
„Chápu současnou složitost politických jednání, ale nehodlám pro udržení funkce ministra obětovat svou lidskou čest a sebeúctu,“ uvedla Helena Třeštíková před týdnem v oficiálním prohlášení. Dnes se k celé záležitosti pro veřejnost opět vyjádřila:  „Na mém postoji se nic nemění. Nechci nikoho poškodit, ale hodlám dostát svým slovům. Poté, co jsem pana premiéra ústně informovala o důvodech, které mne vedou k tomuto řešení, jsem mu dnes také odeslala svou rezignaci.“

Co na to premiér a lidovci?

Premiér Mirek Topolánek se vyjádřil v tom smyslu, že nad rezignací Heleny Třeštíkové pociťuje lítost, zároveň také popřel, že by nyní již bývalé ministryni kohokoli vnucoval. Podle svého vyjádření nechal exministryni v personální otázce zcela volnou ruku.

Předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka podle jeho vlastních slov rezignace Třeštíkové překvapila. Koho KDU-ČSL místo Třeštíkové na pozici ministra kultury nominuje zatím není jasné. Podle vyjádření prvního místopředsedy KDU-ČSL Romana Línka bude strana vybírat z členů  strany i nestraníků. Jedním z možných kandidátů by se mohl stát i bývalý lidovecký poslanec Jaromír Talíř, nynější náměstek Třeštíkové, nebo lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová.

Poděkování odstupující ministryně

Ve svém prohlášení na rozloučenou Helena Třeštíková poděkovala všem, kteří ji v práci podporovali. „Děkuji jim také za víru nejen v upřímnost mých slov, ale i v mou opravdovou snahu dostát všem úkolům, s nimiž jsem se ve funkci ministryně setkala. Jsem ráda, že jsem tyto lidi měla možnost poznat a spolupracovat s nimi,“ dodala Třeštíková a popřála vládě Mirka Topolánka mnoho úspěchů a dobrých rozhodnutí.