ČÍNA - Podle Beijing Youth Daily Čínské výzkumné centrum dětí a mládeže (VCDM) oznámilo, že školné na univerzitách za posledních osmnáct let stouplo pětadvacetkrát. Procentuálně je toto zdražení téměř desetkrát vyšší než nárůst mezd ve městech. Výdaje na vzdělávání už překročily útraty za sociální zabezpečení a ubytování a pro čínské domácnosti zaujímají první místo.

Zpráva byla zveřejněna 10. ledna 2007. V současnosti stojí studium na čínských univerzitách 5 až 10 tisíc jüanů (13,5 až 27 tisíc Kč) ročně, což je 25krát více než v roce 1989. Příjmy ve městech se však zvýšily jen 2,3krát.

Před dvaceti lety stálo vyšší vzdělání od nuly do 200 jüanů ročně. Do roku 1995 číslo stouplo na 800 jüanů a v roce 2005 se vyšplhalo na 5 000. Přičteme-li průměrné výdaje na stravu a ubytování, běžný univerzitní student zaplatí 40 tisíc jüanů za čtyři roky studia. V Číně však neexistuje systém studentských půjček, který by studentům umožňoval půjčit si peníze od státu a splatit je, až začnou pracovat. Výzkumník z VCDM uvedl, že pro dnešní Číňany je největší nadějí "spoření na vzdělání".

Čínská vláda nevyčleňuje na vzdělání dostatečné prostředky a lidé tedy nesou náklady na vzdělávání sami. V určitých případech již zdražení školného ovlivňuje životní úroveň lidí. Mnoho domácností strádá, protože platí dítěti vysokou školu.

Sun Ťi-je, člen Národního výboru Čínské lidově politické rady, uvádí: "Nejtěžší věc pro rodinu je poslat dítě na vysokou školu. Většina lidí podá přihlášku, ale prostě si školné nemohou dovolit. Celoroční příjem rodiny není dostatečný na pokrytí školného pro jediné dítě. Udržet jedno dítě na škole může uvrhnout celou rodinu do chudoby."

Studenti v jiných zemích platí obvykle kolem 15 procent celkových výdajů na vzdělávání. V Číně však platí kolem 44 procent. Snižování dotací do vzdělávání ze státní pokladny v posledních letech situaci pro studenty značně ztížilo.

Čínské Ministerstvo školství bylo nedávno obviněno z nezákonného vybírání poplatků v celkové výši přes 1,7 miliardy jüanů. Ministerstvo říká, že směrnice pro školné na univerzitách od roku 2000 nebyly novelizovány, "je však velmi obtížné odhadnout výdaje na vzdělávání studentů, jelikož je v tom zahrnuto mnoho faktorů".

V posledních letech se získání vyššího vzdělání stalo pro Číňany nejvyšší prioritou. Kniha Nedosažitelná univerzita rozebírá možnosti vzdělávání v Číně na vysoké škole v roce 1930 a nyní.

V roce 1930 vybíraly národní univerzity 22 až 40 stříbrných jüanů ročně, normální univerzity byly zdarma, soukromé účtovaly 45 až 100 stříbrných jüanů a církevní 160 stříbrných jüanů. Běžný dělník v té době vydělával 264 stříbrných jüanů ročně. Ve třicátých letech minulého století si tedy průměrná rodina mohla dovolit poslat dítě na nejlepší školy, například na Pekingskou univerzitu nebo univerzitu Tsing-chua. V současnosti si průměrný zemědělec na vesnici vydělá kolem 3 tisíc jüanů ročně. Vezmeme-li v úvahu, že průměrné výdaje na roční studium jednoho studenta přijdou na 10 000 jüanů (údaj z roku 2005), musel by vyšší vzdělání jednoho dítěte splácet třináct let, pokud by samozřejmě neutratil peníze jinak.