Česká republika má po mnoha měsících politických pří a jednání o řešení politické krize vládu s důvěrou poslanecké sněmovny. Devadesát devět poslanců se vyslovilo „pro důvěru vládě“, devadesát osm proti, jeden se zdržel hlasování a dva poslanci ČSSD Melčák a Pohanka opustili podle slibu hlasovací místnost, čímž umožnili odsouhlasení důvěry vládě.

Zřejmě tak končí politická krize v našem státě, která byla způsobena nerozhodným výsledkem loňských červnových voleb do poslanecké sněmovny, kde pravice i levice získaly shodně sto mandátů.

Bouřlivá diskuse

Vyslovení důvěry vládě předcházelo mnohahodinová, místy vypjatá rozprava. Například místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že plánované vládní reformy nebudou sociálně schůdným kompromisem, přinesou zdražování, pomohou jen bohatým a uberou veřejným rozpočtům. Navíc podle exministra financí nejsou „nic moc“ ve srovnání s úspěšnými reformami vlád pod vedením ČSSD, na což někteří koaliční poslanci odpověděli smíchem.

V celé rozpravě dominovala vystoupení poslanců ČSSD, kteří podrobili trojkoaliční vládu ostré kritice jednak za její program a jednak za fakt, že důvěru hodlá získat za pomoci Michala Pohanky a Miloše Melčáka. ODS to označila za účelové.

V kritice trojkoaliční vlády pokračovali i další představitelé levice, například exministr průmyslu Milan Urban, jež kritizoval energetickou koncepci vlády, či bývalý ministr kultury za ČSSD Vítězslav Jandák.

Za svou koncepci zdravotnictví si také trojkoaliční vláda vysloužila kritiku od bývalého ministra zdravotnictví Davida Ratha. Bývalý ministr zdravotnictví varoval před vládním záměrem privatizovat zdravotní pojišťovny. Rath se obává toho, že soukromé zdravotní pojišťovny stát nebude moci kontrolovat, peníze "zmizí" na soukromých účtech a na léčení zbude výrazně méně peněz. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek Rathovi v této souvislosti vyčetl, že nyní líčí jako „katastrofu“ stejné programové body, které při přípravě společné vlády ODS a ČSSD odsouhlasil.

Rath ke kritice vládního programu přidal i některé osobní výpady na adresu premiéra Topolánka a vicepremiéra Martina Bursíka. Během svého vystoupení si také v sále zjednával pořádek. „Prosil bych pana (Ivana) Langra a pana ministra Bursíka, aby nerušili, jinak požádám paní předsedající, aby povolala parlamentní stráž a vyvedla je na hanbu,“ řekl s tím, že jen žertuje.