Image
Aloe Vera (foto: Lydia Pintscher)

Tento název dal rostlině podle historických pramenů sám velký mořeplavec a cestovatel Kryštof Kolumbus. A téměř 3000 let stará historie mu dává za pravdu. Účinky aloe znali staří Egyptané, jako „Pramen věčného mládí“ ji uctívali Mayové, staří Američané  ji zase nazývali „Mlčící léčitelka“ a další názvy aloe jako třeba „Rostlina života, dar z nebes, krev bohů, rostlina dlouhověkosti nebo léčivá či zázračná aloe“ hovoří za vše – Aloe není žádná obyčejná rostlina.

Zázračný sukulent

Botanikové znají 200- 300 druhů rostliny aloe, ale jen 5 druhů má  prokazatelné léčivé účinky. Tato liliovitá rostlina patří do kategorie sukulentů. Může dosáhnout výšky až 1 metru a šíře listů  15 centimetrů. Evropa začala aloi více poznávati asi před 50 lety, kde se využívala především v léčbě žaludečních a střevních onemocnění. Věhlas Aloe Vera se však rychle rozšířil po celé Evropě a dnes se aloe využívá na léčbu mnohých zdravotních neduhů.

Vitamíny, minerály- záruka zdraví

Aloe obsahuje 9 aminokyselin, vitamín C, vitamíny skupiny B a to i B 12, sacharidy, enzymy, vápník, hořčík, draslík a některé organické kyseliny. Léčivě působících složek má aloe více než 200. Tyto látky mají významné protizánětlivé, antivirové, antibakteriální, antimykotické a detoxikační účinky.

Účinky Aloe Vera

Většina z nás má aloi spojenou s kosmetickým průmyslem. Aloe je jedničkou v rychlém hojení odřenin, ran, kožních defektů, omrzlin a popálenin a také skvěle regeneruje pokožku. Osvědčila se při léčbě lupénky, atopického ekzému a svým protisvědivým působením zmírňuje například otoky a pásový opar. Při spáleninách od slunce v létě se doporučuje koupel s přidanou šťávou z aloe. Pozitivně působí při regulaci krevního cukru, a tím pomáhá nemocným s cukrovkou, ale i u stavů hypoglykémie (únava, poruchy soustředění, třes končetin, studený pot, který s poklesem cukru v krvi souvisí.) Také zvyšuje odolnost organismu proti nádorovému bujení a zároveň slouží při léčbě rakoviny jako doplněk léčby. Nezanedbatelná je úloha aloe při odstraňování bolestí kloubů a svalů. Lidé mají  aloi často spojenou s léčením nemocí žaludku a střev (vředy, poruchy vstřebávání vitamínů a jiných potravních látek, zácpou, atd.).

Pomůže i při kocovině

Aloe má všestranné léčebné schopnosti a podle nových poznatků se zjistilo, že aloe může pomoci před neblahými účinky nadměrného požití alkoholu. Stačí několik hodin před zahájením pití alkoholu vypít sklenku štávy z celého listu aloe.

Rostlina pro radost i pro zdraví

Přípravky z aloe můžeme běžně nakoupit v lékárně a nebo v obchodech s kosmetikou. Ceny čistého gelu z aloe však často šplhají k několika stokorunám za výrobek. Existuje však jednodušší řešení, jak mít aloi stále při ruce a za minimum nákladů. Stačí si ji koupit v kterémkoliv květinářství. Pořizovací cena je nízká a aloe sama je velmi nenáročná rostlina. Vystačí si s trochou vaší lásky a teplým a suchým místem. Nevyhledává ostré slunce ani si nelibuje v přílišném zalévání a chladu.

Aloe však možná nabízí mnohem více než uvádějí předchozí řádky. Její další potencionální léčebné účinky jsou předmětem vědeckého bádání. Nechme se překvapit…

Zdroje.
MUDr. Tomáš Kilian
E. Olejniková, Aloe- průvodce zdravím a krásou