Dočká se Česká republika konečně nové vlády? Na tuto otázku by měla dnes po dalších průtazích zaznít odpověď. Předseda ODS Mirek Topolánek se dnes totiž setká s prezidentem Václava Klause na novoročním obědě na zámku v Lánech, kde prezidenta seznámí se seznamem členů nové trojkoaliční vlády. Je ovšem otázkou, zda prezident opět novou Topolánkovu vládu neodmítne, mimo jiné i proto, že seznam členů nové vlády není úplný, nebo proto, že nová vláda se bude opírat o hlasy „konstruktivních poslanců ČSSD“ – tedy o hlasy poslanců Michala Pohanky a Miloše Melčáka, kteří vystoupili z poslaneckého klubu ČSSD a představují tak pro trojkoaliční vládu potenciální hlasy, které vláda potřebuje pro vyslovení důvěry.
 

Lidovcům chybí ministr bez portfeje

KDU-ČSL chybí v nové vládě kandidát na pozici šéfa legislativní rady vlády. Ze své nominace na tuto pozici odstoupila Simeona Zikmundová. KDU-ČSL by novou ministryni (či ministra) bez portfeje měla vybrat v podvečer. „Sejde se předsednictvo a v 17:00 celostátní výbor. Teprve poté předseda (Jiří) Čunek oznámí definitivní nominaci,“ řekl ČTK mluvčí lidovců Ondřej Jakob. 

Server Česká média o víkendu uvedl, že předseda lidovců Čunek navrhl následující rošádu: ministryní kultury by se stala dokumentaristka Helena Třeštíková a Cyril Svoboda (s nímž se dosud jako s ministrem kultury počítalo) by se stal šéfem legislativní rady vlády. S tímto řešením však vedení KDU-ČSL podle České televize Čunkovi vyslovilo nesouhlas. „Byla to jen jedna z více variant,“ vyjádřil se ke svému návrhu Čunek.