Image
Bývalá členka čínského Lidově-politického shromáždění Rebija Kadeer na akci ke Dni lidských práv. (Li Ťia/Velká Epocha)

Na Mezinárodní den lidských práv letos v kanadském Torontu Amnesty International, demokratické organizace a lidé, kteří byli terčem perzekuce čínským komunistickým režimem, protestovali před velvyslanectvím ČLR. Zúčastnily se kanadské skupiny ujgurské menšiny, Tibetská asociace, praktikující Falun Gongu a Asociace Formosa (pozn.: takto pojmenovali Evropané Tchaj-wan) pro veřejné záležitosti. Protestovali proti pronásledování, kterému čelí lidé jako oni v Číně. Rebija Kadeer, bývalá členka čínského komunistického Lidově-politického shromáždění (LPS) a kdysi pátá nejbohatší osoba v pevninské Číně, dodnes zastánkyně lidských práv ujgurské menšiny, přicestovala do Kanady, aby zde pohovořila o tom, jak komunistická strana v Číně s Ujgury zachází.

Slib o autonomii byl lží


Rebija Kadeer říká, že komunistická strana zaručila Ujgurům v oblasti Sin-ťiang autonomii už v roce 1955. Nyní jsou místní ve věku mezi 17 a 27 lety převáděni na školy ve vnitrozemí. S tím však nesouhlasí, protože tak nemají možnost zůstat v komunitě Ujgurů a získat zde vzdělání. "Máme dost prostředků, abychom jim poskytli vzdělání a místo toho je ČKS nutí, aby odcházeli jinam. Většina vystudovaných Ujgurů pak nenajde práci," říká.

Kadeer se domnívá, že skrze řadu politických pronásledování, jako byla pozemková reforma v roce 1952 nebo útok na ujgurské intelektuály v r. 1957, Ujguři ztratili své právo na samostatný rozvoj ekonomiky, kultury, jazyka a vzdělání. Neměli kontrolu nad vlastními prostředky a byli zatýkáni, kdykoli se je pokusili využít.

V roce 1997 byla Kadeer svědkem, jak tisíce mladých lidí přišlo do města Ji-li apelovat na vládu. "Byli velice mírumilovní, ale oni pak do nich stříleli a zatýkali je. Nemohu to snést; rozhodně nemůžu něco takového tolerovat."

Bývalá členka LPS se zasazuje za lidská práva

Kadeer byla zvolena členkou osmého Lidově-politického shromáždění v roce 1993. "ČKS v té době vyhlašovala rasovou jednotu, mír a rozvoj a já tomu tehdy věřila - naši lidé mají laskavé srdce. Byla jsem moc šťastná, že mohu reprezentovat naše lidi. Byla jsem členkou LPS, abych se zasazovala o pošlapávaná lidská práva Ujgurů a zlepšila současnou situaci."

Kadeer vyprávěla, jak jí tehdy vysoký komunistický funkcionář řekl, že její názory jsou tak dobré, že je zrealizují, a že jen nižší úředníci to nedělají dobře, zatímco se stranickou centrálou žádný problém není. V té době jim věřila a dokonce to vyhlásila mezi lidmi. Všem řekla, že problémy mají místní úředníci, ne ústřední vláda, a političtí vězni že budou propuštěni. Ale o mnoho let později Ujguři stále nemají svobodu projevu, shromažďování a ekonomiky. Ztratili vlastní jazyk, kulturu a vzdělání. "Nakonec mě vlastní lidé považovali za podvodnici, protože jsem věřila ČKS," uvedla.

Později, protože podporovala ujgurské hnutí za svobodu, demokracii, náboženství a kulturu, byla zatčena ihned po setkání s delegací kongresu USA v srpnu 1999. V březnu 2000 byla odsouzena na osm let  za "ilegální poskytování národních zpravodajských informací zahraniční organizaci". Po šesti letech byla zachráněna a odcestovala do USA.

Kdokoli nesouhlasí s ČKS, bude považován za teroristu

Kadeer prohlásila: "Když někdo z Ujgurů jakkoli nesouhlasí s ČKS, bude označen za teroristu, extrémistu nebo člena separatistické skupiny. Všichni Ujguři v údajně autonomní oblasti Sin-ťiang si přejí žít s Chany (čínskou rasou) v míru, ale ČKS podvádí jak nás, tak je a prostě nás nenechá žít v míru."

Kadeer věří, že prvním předpokladem pro prosperitu země je služba vlastním lidem. Komunistický režim v Číně ale používá ekonomickou sílu a moc ohromné pracovní síly na rozvoj armády, potlačování menšin a odlišných názorů. Taková vláda nebude trvat dlouho. "Nevěřím, že někdy budou mít Ujguři v režimu ČKS vůbec nějaká základní lidská práva."

Tento měsíc Kadeer předkládá kanadskému kongresu na Slyšení o lidských právech přání ujgurské menšiny. Konkrétně právo na autonomii a její uznání a zavedení s pomocí mezinárodního společenství. Ujgurům pak bude umožněno mít vlastní kulturu a vzdělávání; všichni jejich političtí vězni, kteří jsou ve skutečnosti nevinní, budou propuštěni. Doufá, že její slova pomohou Kanadě lépe pochopit skutečnou povahu režimu ČKS a dlouhotrvající porušování lidských práv ujgurské menšiny v jejich zemi.