10. prosince v Oslo City Hall převzal Dr. Muhammad Yunus a jím založená banka Grameen Bank of Bangladesh při slavnostním ceremoniálu a v přítomnosti norské královské rodiny Nobelovu cenu míru.

Je to poprvé, kdy byla nejprestižnější světovou cenou za mír oceněna obchodní společnost a její zakladatel.

Předseda poroty pro udělování ceny, Ole Danbolt Mjos řekl, že Muhammad Yanus a Grameen Bank byli v roce 2006 oceněni pro své zásluhy za ,,sociální rozvoj” velkých skupin lidí, jejichž chudoba by mohla ohrozit trvání míru.

Při odpovědi na otázku reportéra týkající se banky, Yanus den před tím rozesmál početné publikum při tiskové konferenci v Oslu, když vtipně poznamenal: ,,Nobelova cena pro bankéře! Cože?”

Jako jiné banky, Grameen poskytuje úvěry s úrokovou sazbou, ale na rozdíl od jiných bank jsou její půjčky určeny chudým.

Gemeen Bank v Dháce není pouze obchodní společnost. Profesor Yanus řekl, že jde o ,,sociální podnikání“, jehož cílem je poskytnout znevýhodněným vrstvám společnosti šanci změnit svůj život. ,,Grameen“ znamená v jazyce Bangla ,, zemědělský“, nebo ,,vesnický“.

Při slavnostním předávání cen v neděli řekl Ole Danbolt Mjos, že ekonom Yunus v roce 1974 ve své zemi zažil hladomor. Ptal se tehdy,  jaký smysl mají všechny ty ekonomické  teorie, když lidé kolem něj umírají hlady.

Když v roce 1976 stanul v čele Zemědělského ekonomického programu na univerzitě v Chittagongu, založil úvěrový program pro poskytování drobných půjček, který vešel ve známost jako ,,mikroúvěr” pro chudé. Drobné půjčky umožnily začít s malým podnikáním, například zakoupením secího stroje, rikši, dojnice, látky nebo opravou starších strojů.

Podle Yanuse jsou v Bangladéši  mikroúvěry dostupné pro 80% chudých rodin.

V květnu 2006 měla banka 6,74 milionů vypůjčitelů, 97% z nich tvoří ženy. 90% banky je vlastněno vypůjčitely, 10% vládou.

Systém mikroúvěrů se v různých formách rozšířil do Thajska, Indonésie, Indie, Afriky a Jižní Ameriky.

Podle Yanuse jsou při současném nastavení bankovních systémů dvě třetiny světové populace bez možnosti získat půjčku.

Cena za mír udělená v roce 2006 byla všeobecně vítána, protože téma šířící se chudoby má globální význam. Podle populačního fondu OSN téměř 3 miliardy lidí přežívají s méně než dvěma dolary na den.