Jedna z nejvýznamnějších českých politických stran, KDU-ČSL, v sobotu prošla velkou změnou v podobě volby nového vedení strany. V ní uspěly až na výjimky ve vysoké politice zcela nové tváře a především kontroverzní Vsetínský starosta Jiří Čunek. Ten získal přesvědčivou většinou hlasů pozici předsedy strany.

Na pozice místopředsedů byli zvoleni:

Roman Línek (1. kolo, 194 hlasů) – první místopředseda
Vlasta Parkanová  (1. kolo, 180 hlasů)
David Macek (2. kolo, 162 hlasů)
Marián Hošek (2. kolo, 156 hlasů)
Stanislav Juránek (2. kolo, 156 hlasů)


Proč právě Čunek?

Proč si delegáti KDU-ČSL vybrali právě kontroverzního Jiřího Čunka za předsedu strany? Možnou odpovědí může být prostý fakt, že pro mnohé delegáty je podle jejich vyjádření Jiří Čunek ve vysoké politice, na rozdíl od svých ostatních rivalů, zcela novou tváří, člověkem, který může do KDU-ČSL přinést nový směr a zvednout její preference, které se poslední dobou pohybují v místech, kde si je žádný lidovec rozhodně nepřeje vidět.

O tom, že si velká část delegátů přeje skutečně razantní změnu svědčí i volba místopředsedů – kromě Vlasty Parkanové a Stanislava Juránka byly do vedení strany zvoleny, stejně jako v případě Čunka zcela nové tváře. 

A co si o Čunkově zvolení myslí někteří členové KDU-ČSL? „Jeho zvolení je signál, že chceme řešit problém sociální spravedlnosti. Ne ale cestou socialistickou, kdy stát nepřizpůsobivé lidi zbavil svéprávnosti a zavíral je do ústavů, ale cestou osobní zodpovědnosti,“ myslí si bývalý poslanec Ivo Vykydal. 

Samotný Jiří Čunek je přesvědčen, že naprostá obměna ve vedení byla potřeba. K novému vedení strany říká: „Nepotřebuji kolem sebe kývače. Chtěl jsem lidi, kteří nebudou mít mezi sebou problémy, nepovlečou u nohy kouli, která by nás zdržovala a my se nemohli rozběhnout.“

Budoucnost KDU-ČSL

Kam bude KDU-ČSL za Jiřího Čunka směřovat? A jaké změny stranu očekávají? Pravděpodobně se určitých úprav dočká naplňování předvolebního programu strany, který byl sice hodnocen jako jeden z nejlepších, ale nemůže se s ním ztotožnit především moravská část členské základny, která je v sociálních otázkách poněkud citlivější a pro kterou představoval předvolební program strany, který byl laděn výrazně „doprava“, poměrně tvrdý oříšek na skousnutí.

Nad dalším směřováním KDU-ČSL visí celá řada otazníků, které zřejmě zodpoví až čas. Otázkou je především další strategie lidovců ve vleklých povolebních jednáních, kterých se odteď bude účastnit nové vedení, které ve většině případů nemá s vysokou politikou žádné zkušenosti. Podle vyjádření Čunka by on sám uvítal společnou vládu KDU-ČSL, ODS a ČSSD, nevylučuje ani účast strany Zelených.