Pan a paní Kaovi se synem Kao Tien-jüem. (Velká Epocha)
Pan a paní Kaovi se synem Kao Tien-jüem. (Velká Epocha)

V pátek 24. listopadu se vyhrotilo obtěžování Keng Che, manželky uvězněného advokáta za lidská práva Kao Č'-šenga ze strany policie. Dva policisté ji fyzicky napadli a zbili. Ještě téhož rána zavolala rodinnému příteli Chu Ťiaovi a poprvé se odvážila hovořit o perzekuci, jaké ona a její rodina čelí od chvíle zatčení jejího manžela 15. srpna. Chu tento telefonický rozhovor nahrál a citace v tomto článku jsou z tohoto záznamu.

Chu uvedl, že telefonát obdržel kolem 11:55 (pekingského času). "Nejdříve jsem nedokázal říct, o čem mluví, protože tolik plakala. Plakala tak, jako by plakala žena donucená k letům prostituce. Byla úplně na dně," řekl Chu.

Keng uvedla, že kolem 11:30 požádala tři policisty, kteří ji sledovali při nakupování, aby si od ní drželi odstup. Popřeli, že ji sledují, a vznikla potyčka, kdy policisté začali nadávat. Když na to Keng odpověděla, policista, který měl přes metr osmdesát, ji začal bít a další vysoký policista se přidal.

Keng s pláčem řekla Chuovi: "Bili mě a nadávali mi. Ústa a dáseň mi krvácely. Rozviklaly se mi zuby. Vyvrátili mi nehet na malíčku. Potrhali mi bundu. Ten policajt na mě řval. Já jsem mu to vyčetla a on mě začal bít. Praštil mě do obličeje, až mi začala téct krev z úst. Neměla jsem sílu. Mám dneska průjem. Chu Ťio, co bych měla udělat?"

Ten den večer přišla pekingská policie k ní domů a tvrdili, že Keng napadla dva policisty a poranila jim ruce. Podle Keng jí řekli: "Úřad státní bezpečnosti je ale velmi štědrý a shovívavý. Rozhodli jsme nepodávat žalobu a policisté si rány ošetří sami." Řekli také Keng, aby nezpůsobovala žádné "problémy" a aby o tom nikomu neříkala.

Celá rodina obtěžována

Poté, co byl Kao 15. srpna zatčen, dvacet policistů se nastěhovalo jeho rodině do bytu a střídali se zde po pěti.

1. listopadu se na 30 minut ztratil jeho tříletý syn Tien-jü. Keng říká, že když se to stalo, úplně se zhroutila.

21. listopadu pekingští policisté vytáhli odznaky a pokusili se vyzvednout Tien-jüa ze školky, ale vychovatel jim ho odmítl předat.

Keng k tomu řekla: "Vychovatel ve školce tušil, že by se mojí rodině něco mohlo stát, takže nedovolili ani mojí matce, aby Tien-jüa vyzvedla. Proto jsem pro syna musela zajít, přestože trpím průjmem. Nemám tušení, co se policisté pokoušeli s mým tříletým synem udělat. Už nikdy nebudu věřit čemukoli, co řeknou!"

Její matce je 70 let a podle Keng je také sledována policií, kdykoli opustí dům.

Když byla Keng na třídních schůzkách, venku před třídou své třináctileté dcery spatřila židle tří policistů a přímotop.

Keng říká, že dvě policistky a jeden policista sledují její dceru Ke-ke, kdykoli opustí třídu. "Sledují ji dokonce i na záchod. Bylo bolestivé, vidět tam ty židle. Musí to pro ni být moc těžké!"

21. října Ke-ke nemohla sledování snést a utekla domů ke spolužákovi. Policie ji tam ale našla a odvedla domů. Policisté jí slíbili, že do tří dnů ji přestanou sledovat a uvidí se s tátou, pokud písemně slíbí, že nikomu nebude volat. Uteklo přes 30 dní a Ke-ke se s otcem neviděla a sledování pokračuje, ať se hne kamkoli.

Pronásledování Kaa pokračuje

Předtím, než byl zatčen, Kao Č'-šeng se stal jedním z nejznámějších disidentů v Číně. Jako právník se pokoušel opravdu převést do skutečnosti záruky, které dávají zákony čínského režimu. V roce 2001 byl Ministerstvem spravedlnosti jmenován jedním z deseti nejlepších právníků v Číně. Hájil farmáře, kterým byla zabavena půda s minimálním nebo žádným odškodněním a domácí křesťany, kteří trpěli pronásledováním.

Když Kao vyšetřoval pronásledování Falun Gongu, napsal tři otevřené dopisy, požadující ukončení pronásledování. Znechucen pronásledováním Falun Gongu v prosinci 2005 veřejně vystoupil z Čínské komunistické strany (ČKS).

V deníkovém zápisu z 12. srpna, který Velká Epocha publikovala, Kao říká: "Moje rodina a já jsme protizákonně utlačováni a obtěžováni po 259 dní ústředním výborem čínské komunistické strany pro politické a právní záležitosti, ministerstvem veřejné bezpečnosti, ministerstvem státní bezpečnosti a ministerstvem spravedlnosti.

"Toto pronásledování bylo spuštěno jednoduše proto, že jsem otevřenými dopisy nejvyšším vůdcům Číny, prezidentovi Chu Ťin-tchaovi a premiérovi Wen Ťia-paovi, žádal, aby se postavili a zastavili hrůzy, které spáchaly zlé síly uvnitř ČKS proti praktikujícím Falun Gongu." Tři dny po zapsání těchto slov byl Kao zatčen při návštěvě velmi těžce nemocného příbuzného. Nebyl obviněn ze žádného zločinu. 12. října byl formálně obviněn z "podezření na podněcování rozvratu státní moci."

Snaží se Kaa obměkčit

Policisté úřadu bezpečnosti tvrdili, že Kao se doznal k rozvracení a spolupracuje s nimi.

Podle Keng čínské úřady dovolily, aby se s Kaem setkala 6. října v 2. záchytném centru v Pekingu. Bylo to v den narozenin Keng Che. Setkání trvalo 20 minut.

Keng řekla: "Vypadal velmi hubeně a slabě. Řekl mi, abych na sebe dávala pozor a starala se o děti. Řekl mi, abych zavřela jeho právnickou kancelář a řekla jeho advokátům, kteří u něj byli zaměstnaní, aby dali výpověď."

Když se Chu zeptal Keng, jestli se Kao Č'-šeng doznal k obviněním z rozvracení, jak tvrdila policie. Keng odpověděla: "To nedokážu říct."

Podle Chua čínské úřady povolily setkání s Keng, aby oslabily Kaův odpor a udržely si Keng pod kontrolou. Pokud má Keng naději, je méně pravděpodobné, že promluví. Podle Chua, to co Keng viděla při setkání s manželem, a pokračující trápení jeho rodiny zpochybňují tvrzení, že Kao spolupracuje.

Pokusy o rozdělení přátelPodle Keng policista jménem Liou Wej z jednotky pekingské Státní bezpečnosti často přicházel k nim domů. "Čas od času zaklepal na dveře a dlouho se mnou mluvil. Žádal mě, abych zavolala Chu Ťiovi a řekla mu, aby nestrkal hlavu do našich rodinných záležitostí. Řekl mi, abych napsala dopis Chu Ťiovi a přerušila naše rodinné přátelství. Celý den mi říkal takové věci."

Chu na to Keng odpověděl: "I kdybych od tebe dostal dopis, že rušíš naše přátelství, dál bych se zastával Kao Č'-šenga. Věděl bych, že ses podvolila tlaku a napsala ten dopis proti své vůli."

Chu řekl, že ho výsledek rvačky mírně uklidnil a zároveň rozhořčil. "Už dřív mi Keng Che volala, ale vždycky zněla vystrašeně a dávala si pozor, aby nic neřekla. Vždycky když volala, jsem si byl jistý, že je vedle ní policie. Tentokrát to bylo jiné. Šikanovali Keng Che tak dlouho. Je dobře, že byla schopná křičet o pomoc, když musela něco takového protrpět. Konečně se probudila. Dokud bude ochotná mluvit, svět bude vědět, do jaké životní situace byla rodina Kao Č'-šenga dotlačena. Svět se dozví, co Čínská komunistická strana dělá. Dozví se, že takzvaná ‚harmonická společnost', kterou čínský komunistický režim tvrdí, že vytváří, je prašivé peklo na zemi."

Chu Ťia je postavou hubený, má však plamenného ducha. "Cítím se zahanben jako muž, že jsem v domácím vězení a nemám tu svobodu se s nimi setkat. Jinak bych tam utíkal okamžitě a pustil se do těch policistů, kteří Keng Che zbili. Pokud je něco, co nemůžu snést, je to muž, který použije násilí na ženy a děti."

Po telefonátu s Keng se Chu posadil před počítač. Řekl, že si musel několikrát otřít slzy z očí, aby mohl koukat na monitor. Ani si prý neuvědomil, kdy začal plakat.

Chu dodává: "Pokud si vrchní komisař OSN pro lidská práva tuhle nahrávku poslechne, ti čínští funkcionáři v OSN budou tak znemožnění, že se vyplazí ze dveří. Toto je první a nejcennější svědectví paní Kaové od zatčení pana Kaa. Dokazuje, že rodina Kao Č'-šenga je po měsíce terčem nelidského zacházení." Chu řekl, že nejdůležitější je obnovit svobodu Keng Che a jejích dvou dětí.

Telefonní rozhovor Chu Ťia a Keng Che (v čínštině)