Image

Při příležitosti  Mezinárodního dne lidských práv upozorňují účastníci demonstrace Lidská práva bez hranic na odvrácenou stranu Číny –  odebírání orgánů v koncentračních táborech, mučení zatčených disidentů, křesťanů,  cvičenců Falun Gongu, Tibeťanů aj.  Pondělí, 11. prosince 2006.
 
Image

Olympiáda pro svět - ostnaté dráty pracovních táborů pro Čínany. (foto: Petr Šváb/VE)

Praha – Pod sochou svatého Václava na největším pražském náměstí bylo v pondělí odpoledne možné spatřit velké transparenty s nápisy proti mučení v čínských koncentračních táborech, ale i olympijské kruhy z ostnatého drátu.

Zhruba desítka aktivistů v chladném podzimním počasí postávala s těmito výraznými transparenty v rukou a rozdávala letáčky kolemjdoucím, aby upozornila na porušování lidských práv v Číně.

Velká Epocha se zeptala na pár otázek zástupkyně sdružení Lidská práva bez hranic, které celou akci pořádalo.

Velká Epocha: Jaký je přesný cíl vaší akce? Protestujete proti olympiádě, která se má konat přespříští rok v Číně?

Jana Novotná: Neprotestujeme proti olympiádě samotné, ale proti tomu, aby se olympiáda v Číně konala za podmínek, jaké tam právě nyní panují. V dnešní Číně existují koncentrační tábory, kde lidem zaživa odebírají orgány a pak s nimi obchodují. To jsou praktiky, které přímo vybízejí ke srovnání s někdejším nacistickým Německem. Čínští křesťané, Tibeťané, obhájci lidských práv, následovníci Falun Gongu – ti všichni tvoří dohromady obrovskou skupinu lidí, řádově několik milionů, a právě tihle lidé jsou momentálně hlavním terčem pronásledování.

VE: Existují k tomu nějaké bližší důkazy? Je známo, že čínská vláda jakékoliv informace o vězních svědomí pečlivě tají a samotnou existenci vězňů svědomí na svém území popírá…

JN: Ano… důkazy jsou, a stále jich přibývá. Mezi ty nejnovější patří vyšetřující zpráva dvou kanadských právníků Davida Kilgoura a Davida Matase, kteří se zabývají konkrétně odebíráním orgánů stoupencům Falun Gongu. David Kilgour byl u nás v Čechách v listopadu osobně a o odebírání orgánů mluvil v parlamentu. Amnesty International a další organizace dále například pozorně sledují případ křesťanského lidskoprávního advokáta Kao Č-šenga, který je považován za takového „čínského Nelsona Mandelu“. Čínský režim ho teď drží neznámo kde a jeho manželku a dceru čtyřiadvacet hodin denně sleduje policie. Mnoho demokraticky smýšlejících spisovatelů je uvězněno za své přesvědčení, jejich knihy nesmějí být v Číně vydávány; několik členů čínského PENklubu sedí ve vězení. Důkazů a svědectví o čínských vězních svědomí je zkrátka mnoho.

VE: Podnikáte nějaké konkrétní kroky v tomto ohledu? Oslovujete nějak českou vládu apod.?

JN: Jak vidíte, tady na tom stolku leží petice, kterou mohou lidé podepsat, ta pak půjde našemu prezidentovi a vládě. V té petici vyzýváme naše představitele, aby při jednáních s čínskou vládou vyvíjeli větší tlak ohledně lidských práv. Čínská vláda by měla lidskoprávním organizacím umožnit vstup na své území pro další nezávislé vyšetřování v této oblasti.