Image

Jde o staré japonské umění, které je dnes již rozšířeno po celém světě. Oru kami znamená v překladu skládat papír.

Některé zdroje uvádí, že toto umění přišlo na svět již se vznikem papíru, jiné ho datují do 9. století n. l. V počátcích šlo o skládanky, které se zavěšovaly k dárkům. Postupně se pak origami vypracovaly na úroveň samostatného uměleckého směru. Za dobu největšího rozkvětu se považuje 19. století. Motivy Japonci hledají nejčastěji v rostlinné a živočišné říši.

Origami lze dnes rozdělovat na dva hlavní proudy a to tradiční a moderní origami.

Tradiční si zachovávají japonský ráz „čistoty“, kdy je skládanka složená z jednoho kusu papíru, prosta jakéhokoliv dalšího zdobení (lepení, nastřihování, dokreslování atd.)

Moderní origami pak dává prostor vlastní fantazii, přičemž je možné skládanku zdobit.

Pokud se podíváme dále na směry, lze mluvit o třech základních:

Východní – kdy jde o starou japonskou školu. Jejím smyslem není vytvořit přesnou kopii skutečného předmětu nebo zvířete, ale co nejjednodušším způsobem vystihnout hlavní rysy a podstatu zobrazovaného předmětu.

Západní – někdy také realistická, zas právě sleduje opak a snaží se vytvořit skutečnou podobu předmětu. Kromě běžných motivů se inspiruje např. ve filmových postavičkách (Star Wars, Doba ledová atd.)

Geometrická – sem patří tvorba těles z geometrie (koule, mnohostěny atd.), ale také například chemické prvky.

Origami má velký potenciál k využití. Proto je kromě hobby používají i pedagogové, psychologové, lékaři a terapeuti. Svoji terapeutickou funkci plní tím, že povzbuzuje nervovou soustavu, jelikož integruje práci obou mozkových hemisfér. Ve světě se tak používá pro práci s postiženými dětmi, vězni, narkomany, lidmi po úrazech atd. Origami učí vytrvalosti, trpělivosti, uklidňuje a dává možnost dosáhnout úspěchu v krátkém čase a tím dává motivaci pro další práci. Svět origami je otevřen pro každého.

Autor je terapeut a člen České origami společnosti

Použitá literatura:
František Grebeníček – www.origami.cz
Milada Bláhová – Origami Míťa
www.origami.pl
Poděkování Mgr. Marianu Gruszczykovi za překlady z polštiny