Do velmi svízelné finanční situace se v posledních měsících dostali čeští komunisté. Před dvěma roky se rozhodli prodat své sídlo v ulici Politických vězňů a z utržené částky obohatit stranickou pokladnu a zaplatit stavbu nového sídla KSČM ve Vysočanech. Protože se však stavba nového sídla prodražila, rozhodlo se vedení strany od prodeje letos v únoru odstoupit.

To ovšem není tak jednoduché. Součástí smlouvy je totiž i závazek KSČM, že v případě jejího odstoupení od prodeje zaplatí kupující firmě Poste Re pokutu 40 milionů. Dalších dvacet milionů bude komunisty stát, když nekoupí budovu novou.

"Podle nás nebyla uzavřena ani smlouva o smlouvě budoucí, byla jen předložena jakási nabídka," řekl dnes předseda strany Filip. "Existuje pouze dopis, že nás zájemce může oslovit s nabídkou. V České republice nelze nikoho donutit, aby prodal svůj majetek," uvedl na dnešní tiskové konferenci.

Kdo je za nevýhodné smlouvy odpovědný?

Na tuto otázku dnes hledal odpověď Ústřední výbor strany, který nakonec na návrh předsedy strany Vojtěcha Filipa odvolal dosavadního místopředsedu Václava Exnera. Spolu s ním byl za viníka současné situace označen dnes již mrtvý místopředseda strany František Toman. "Bylo to manažerské pochybení, nejedná se o trestní odpovědnost," uvedla na adresu odvolaného Václava Exnera mluvčí strany Monika Hoření. Samotný Václav Exner prohlásil, že si ve věci prodeje nemovitostí strany není vědom žádného svého pochybení.

Dolejš: Budeme muset šetřit


Současnou finanční krizi bude KSČM podle svého místopředsedy Jiřího Dolejše řešit snížením výdajů. "Potřebujeme mít ještě nějakou rezervu, proto zmrazíme mzdy, přestane se nakupovat atd.," uvedl nedávno Dolejš pro Lidové noviny.

 Kromě zmrazení nákupu movitého majetku by se také údajně měly zvýšit odvody poslanců a senátorů KSČM do stranické kasy ze současných deseti na patnáct až dvacet procent. To však označil předseda strany Vojtěch Filip za fámu.