Image

Čínská ochranka napadá protestující následovníky Falun Gongu. (Ze záznamu televize NTDTV)

23. listopadu napadli členové ochranky u čínského velvyslanectví v Izraeli stoupence hnutí Falun Gong, kteří poklidně protestovali proti návštěvě Liou Čchiho, generálního tajemníka komunistické strany v Pekingu. Při incidentu byl napaden také kameraman americké televize NTDTV.

"V letech 1999-2002, kdy byl starostou Pekingu, a později coby generální tajemník byl zodpovědný za pronásledování a mučení stovek tisíců praktikujících Falun Gongu v pekingské oblasti," řekl Roy, mluvčí Falun Gongu v Izraeli.

V roce 2004 byl Liou v civilním procesu, který byl proti němu veden v Kalifornii, shledán vinným za porušování lidských práv praktikujících Falun Gongu, týkajících se mučení, svévolného zadržení a jiného porušování práv člověka. Kromě toho, že je Liou generálním tajemníkem Pekingu, je také šéfem Pekingského olympijského výboru. Při návštěvě Lioua v Izraeli na něj Izraelská asociace Falun Dafa podala trestní žalobu za zločiny proti lidskosti podle izraelského trestního zákona.

Izraelští stoupenci Falun Gongu protestovali všude, kam Liou zavítal, aby mu "ukázali, že Falun Dafa je přijímán a vítán po celém světě a že svět ví o zločinech, které páchá", jak řekl Roy. Následovníci Falun Gongu také žádají Lioua, aby zastavil brutální pronásledování této praxe, které v Číně probíhá údajně i pod jeho vedením.

Liou se vyhýbal kontaktu s praktikujícími, a dokonce zrušil několik akcí, aby se vyhnul protestům. Avšak důvodem mohlo být i to, že mnozí izraelští obchodníci, kteří se dozvěděli o tom, čeho se Liou v Číně údajně dopouští, se rozhodli zrušit setkání s jeho delegací.

Při čtvrtečním protestu členové ochranky čínského velvyslanectví vyrvali praktikujícím transparenty a šlapali po nich. Kromě toho také shodili na zem fotoaparát jedné z protestujících, poté, co se snažila celý incident zachytit. Přítomní policisté se nejprve přidali k útočníkům a snažili se protestu zabránit. Incident se uklidnil, až když na místo dorazil vyšší policejní důstojník. Na policejních stanicích v Tel-Avivu a Hertzlii byly poté sepsány stížnosti.

David Bershadsky, izraelský kameraman televize NTDTV, který byl napaden, Velké Epoše řekl: "Byl tam policista, který se mě ptal, proč tam jsem. Ukázal jsem mu svou průkazku NTDTV a řekl mu, že jsem tam, abych natočil celou akci. Potom na mě najednou skočil nějaký Číňan a zařval, že tam nesmím točit. Zeptal jsem se ho proč. On řekl, že to je soukromý majetek. Řekl jsem mu, v pořádku, a přesunul jsem se na protější stranu cesty. Posunul jsem kameru asi o 1,5 metru. Ale on na mě skočil zase, začal se mi plést do kamery a chňapal mi po rukách..."

Ohad, praktikující Falun Gongu, který se protestu také účastnil, řekl, že přiběhl kameramanovi na pomoc: "Přiběhl jsem k němu a snažil se kameramana chránit vlastním tělem. Pokoušel jsem se odrazit toho muže z ochranky, aby se nedostal ke kameramanovi. Ten Číňan z ochranky mě ale taky napadl a silně do mě strčil."

Praktikující se snažil přivolat přítomného policistu, ale ani on, ani další policista proti tomu nezasáhli. "Ten mladší policista mě také napadl, když jsem stál s ostatními praktikujícími a držel dva plakáty. Řekl nám, abychom dali dolů naše transparenty a plakáty, a škubal mi je z rukou. Použil násilí proti mně a těm bannerům. Starší policista, který tam byl, nakonec zasáhl, řekl tomu policistovi, aby nás nechal na pokoji, a povolil nám pokračovat v protestu."

Yona Katz, další protestující, viděla, jak ochranka útočí na praktikujícího, a chtěla incident vyfotit, ale další člen ochranky na ni skočil, udeřil ji do ruky a srazil jí kameru na zem. V téže chvíli se jí také náhle zastavily hodinky, které ukazovaly 20.15. "Až do té doby policie nepodnikla žádné kroky, aby nám pomohla, a jenom celý incident sledovala," dodává Ohad.

Do zveřejnění tohoto článku se Velké Epoše nepodařilo získat vyjádření od čínské ambasády ani policie.