Image

Český premiér Jiří Paroubek na tiskové konferenci strany SMER-SD, 9. dubna 2006 (foto: SITA/Peter Hudec)

Ze slov předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, která dnes pronesl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce vyplývá, že řešení současné politické krize v ČR ještě není nablízku.

Jak řekl Paroubek, jeho odpověď na pozvánku ze strany ODS do vlády "duhové" koalice s mandátem do roku 2008 bude záporná. "Neumím si představit, že bychom kývli na předčasné volby za rok a půl," prohlásil předseda ČSSD. Pro Paroubka je také podle jeho slov nepřijatelná takzvaná duhová koalice, tedy společná vláda všech parlamentních stran s vyloučením KSČM.

"Takový projekt jsme odmítli v červnu a v červenci a v září a v říjnu. Bylo by nesmyslné na to teď kývnout," uvedl Jiří Paroubek na adresu nového vládního projektu premiéra Mirka Topolánka, který s nápadem duhové koalice přišel v průběhu tohoto týdne a který s účastí ČSSD počítá.

Oficiální odpověď může ODS od ČSSD očekávat v pondělí, kdy půjde Mirek Topolánek informovat o situaci prezidenta Václava Klause.

Podle představ Mirka Topolánka by se měl "duhový" kabinet zabývat především nutnými reformami a dovést zemi k předčasným volbám zhruba v první polovině roku 2008. Paroubkova představa data předčasných voleb je však jiná; podle jeho dnešních slov je pro ČSSD možným rokem předčasných voleb rok 2009.

Jako nejlepší řešení současné situace se Jiřímu Paroubkovi jeví tzv. "velká koalice", tedy společná vláda ČSSD a ODS, maximálně s vládní kombinace ČSSD, ODS a KDU-ČSL.