Image

Belgický vědec nalezl na armádě terakotových válečníků 48 druhů plísní. (Joan Ho/SXC)

ČÍNA - Terakotová armáda ve městě Si-an je považována za jeden z nejvýznamnějších archeologických nálezů 20. století. Nyní je v nebezpečí důsledkem vystavení vzduchu a plísním. Vědci v Číně i v zahraničí se pokoušejí najít způsob, jak zabránit úplnému zničení této cenné historické památky.

Podle zprávy Beijing Morning Post nalezl belgický vědec Paul Stoffels na Terakotové armádě 48 různých druhů plísní, včetně penicilinu. Pokud nebudou plísně odstraněny, mohou urychlit erozi hliněných figur, které nechal pohřbít první císař dynastie Čchin v letech 210-209 př. Kr.

Figury se nacházejí ve třech korytech, nad kterými byla vybudována muzejní hala. Nejvíce je plísní postiženo prostřední koryto.
 
Dr. Paul Stoffels říká, že plíseň již poškodila povrch figur a změnila jejich zabarvení. Rozšiřuje se také na podlahu a zdi muzea. Dr. Stoffels se domnívá, že hrozí oslabení vnitřní struktury figur, což by následně mohlo způsobit nenapravitelné poškození celé armády.

Kromě plísní je Terakotová armáda pod neustálým náporem silného znečištění vzduchu. Před třiceti lety, když byla odhalena, některé figury měly ještě původní barvy, avšak tím, že byly odkryty a vystaveny okolnímu vzduchu, barvy začaly blednout.

Výzkumník Čínské akademie sociálních věd minulý červenec prohlásil, že za stávající situace bez jakékoliv ochrany bude armáda do sta let vážně poškozena. Předpověděl, že v té době budou tunely, kde se hliněná armáda nachází, vypadat jako uhelný důl a ztratí veškerou estetickou hodnotu.

Terakotová armáda byla nalezena náhodou, když v roce 1974 místní zeměděleci nalezli hliněné figury v životní velikosti při kopání studny poblíž císařského pohřebiště. Podzemní armáda byla odkryta po více než dvou tisících letech. Na místě nálezu poté vzniklo muzeum.