Image

Prvohorní zkamenělina lilijice z Národního parku Mrtvé údolí v Kalifornii. (A. Muir Ellsmore/Velká Epocha)

Už desítky let si chudí farmáři na severozápadě Číny vydělávají na živobytí vykopáváním zkamenělých kostí, které pak prodávají lékárenskému průmyslu v Číně. Věří se, že zkameněliny jsou pozůstatky dračích kostí a mají mít magické léčivé účinky, a tak je po nich v čínském lékařství velká poptávka. Tisíce tun těchto fosilií je nyní nenávratně pryč.

Hongkongské Wenwei Daily oznámily, že bylo mnoho zkamenělin z období prvohor nalezeno v oblasti Tung-sin v Autonomní oblasti Ning-sia. Místní farmáři nalezli první zkameněliny "dračích kostí", když kopali písek v suchých hornatých oblastech.

V roce 1952 odborníci potvrdili, že fosílie z Tung-sinu jsou z období prvohor. Šlo o kosti stegodonta, mastodonta, nosorožce, kance, stephanocemase, hippariona, antilopy, gibbona a jiných masožravých zvířat.

Tisíce tun zkamenělin zmizely


V roce 1980 některé čínské farmaceutické společnosti začaly otevřeně nakupovat části fosílií jako léky. Desítky tisíc farmářů v oblasti Tung-sin přestalo obdělávat půdu a místo toho šli do hor vykopávat zkameněliny. Tung-sin se stal centrem obchodu s fosíliemi. Nyní, o desítky let později, farmáři stále ilegálně kopou a prodávají je.

Neúplné statistiky uvádějí, že od roku 1977 bylo v Tung-sinu každoročně vykopáno přes 20 tun zkamenělin; většina byla ilegálně prodávána jednotlivci. Po desítkách let kopání se fosílie vytratily.

Není jiná možnost než jít kopat "dračí kosti"

Většinu Autonomní oblasti Ning-sia pokrývá poušť kvůli dlouhým obdobím sucha a organizace UNESCO ji považuje za jednu z nejméně obydlených oblastí.

Místo nálezů zkamenělin je jedno z nejchudších v oblasti. Mnoho lidí je na kopání fosílií životně závislých, přestože jde o dost nebezpečné povolání. Farmáři musí kopat díry v písku a štěrku bez jakéhokoli jištění a hrozí jim sesuvy a propady. Podle tungsinského Centra správy kulturních pozůstatků tak zemřelo od osmdesátých let nejméně 20 lidí.

Přes všechna rizika lidé stále kopou, protože jiný zdroj příjmů nemají. Sucha zničila 90 procent půdy a mladí lidé odcházejí za prací jinam. Jediné, co zbývá, je kopání zkamenělin.