PRAHA  18. října - Dnes se prezident Václav Klaus setkal se špičkou vedení Sociální demokracie. Znovu zopakoval, že hledá "řešení na bázi politické dohody, na bázi dohody politických stran, neboli řešení, které není vynuceným nátlakem z jedné či druhé strany."

Předseda ČSSD, Jiří Paroubek, představil na Hradě své čtyři návrhy na budoucí sestavu vlády: velká koalice ODS a ČSSD, spojenectví ČSSD, lidovců a zelených, úřednická vláda, nebo menšinový kabinet ČSSD. Alternativu předčasných voleb vůbec neuvažuje.

Klaus se k jednání vyslovil vcelku neutrálně: "Vyslechl jsem názory, pochopil jsem, co jsou preference a záměry sociální demokracie." K závěrům jednání uvedl, že je, stejně jako ta předchozí s lidovci a ODS, považuje za "za velmi užitečná." Poukázal na to, že se tak dozvídá názory politiků přímo, nikoli zprostředkovaně přes média.

Současnou situaci jednání shrnul: "Pro mě to znamená skládání si věcí do mozaiky, která v následujících dnech dá, nebo nedá nějaký výsledek" a na závěr doplnil, že doufá "v další intenzivní jednání na úrovni politických stran."

Přes zjevnou rozdílnost názorů sdělil Paroubek denníku Lidové noviny, že "jednání proběhlo ve velmi uvolněné, ba až přátelské atmosféře."

Další na řadě jsou v jednání mezi prezidentem a parlamentními stranami zítra Zelení a vedení KSČM se zřejmě sejde s hlavou státu až příští týden v úterý - po komunálních a senátních volbách.