PRAHA 16. října - Prezident Václav Klaus dnes přijal představitele Občanských demokratů k jednání o budoucí sestavě vlády. V sestavě chyběl jen místopředseda Ivan Langer.

Prezident na následné tiskové konferenci zdůraznil, že by většina ve sněmovně měla vzniknout "dohodou, nikoli kupčením a přeběhlictvím", a vyjádřil se, že je "rád, že již druhá politická strana, tedy po straně lidovců i ODS, uvažuje stejným způsobem," tedy, "uvažuje o dohodě politických stran, o legitimní dohodě a nikoliv o koupení jednoho hlasu na tu či onu stranu."

Mirek Topolánek uvedl, že ODS zastává "variantu co nejdřívějších předčasných voleb, voleb v příštím roce" a hodlá pro tuto variantu hledat podporu ve sněmovně, což Klaus akceptoval s tím, že tomu "rozumí, z hlediska preferencí ODS."

Tato varianta se ovšem, zdá se, nevyskytuje na programu ČSSD, která se spíše přiklání k vytvoření určité koalice, například vlády ČSSD se Zelenými a Lidovci za podpory Komunistů, nebo i Velké koalice ODS a ČSSD. Takové alternativy však lídr ODS odmítá.