Skandál s Fondem sociálního zabezpečení v čínském Šang-chaji (1) skončil odvoláním předsedy stranického výboru Šang-chaje Čchen Lieng-jüa. Několik dalších vysokých funkcionářů v Šang-chaji je vyšetřováno.

Zvláštní policejní jednotky nyní hlídají šangchajský přístav, aby zabránily úředníkům, kteří jsou do případu zapleteni, v úniku ze Šang-chaje.

Čínský odborník prof. Sun Wen-kuang věří, že odvolání Čchen Lieng-jüa je dobrým krokem, jelikož je to začátek akce na odstraňování mocenské frakce bývalého vůdce Ťiang Ce-mina. Renomovaný šangchajský právník za lidská práva Čeng En-čchung ale není optimistou ohledně vyřešení korupční aféry, za kterou byl Čchen odvolán.

Podle mluvčího režimu, agentury Nová Čína, funkcionáři nad úrovní úřadu a kraje musí odevzdat své pasy a povolení k cestování do Hongkongu a Makaa centrální správě. Úředníci na úrovni náměstka starosty a výš musí mít pro opuštění země povolení od Ústředního disciplinárního výboru a Ústředního organizačního oddělení.

Neoficiální zdroje uvedly, že tři delegace ze Šang-chaje do zahraničí byly zrušeny. Některé zprávy také mluví o tom, že řada vyšetřujících komisí, včetně komise Ústředního disciplinárního výboru, míří do Šang-chaje zahájit různá vyšetřování.

Kan I-šeng, stálý člen Ústředního disciplinárního výboru ČKS, prohlásil, že skandál se stále může dotknout dalších jedinců a úřady povedou vyšetřování až do konce a budou podávat další zprávy.

Renomovaný šangchajský právník za lidská práva Čeng En-čchung míní, že Čchen Lieng-jü si zasloužil trest, ale nezmění-li se celý systém komunistické strany, není možné skutečně vyřešit problém korupce. Čeng ze zabýval odhalováním korupce tzv. "šangchajské frakce", včetně současného stálého člena centrálního politbyra Chuang Jüa, Čchen Lien-jüa, současného starosty Šang-chaje Chan Čenga a dalších.
Čeng dodal: "Pokud je to jen boj mezi jednotlivými frakcemi ve straně a příprava na 17. sjezd strany příští rok, mohou být takové výsledky jen stěží přínosem pro lidi."

Čeng se rovněž zmínil, že vyšetřování odhaluje jen kauzu Fondu sociálního zabezpečení, avšak největší problém korupce v Šang-chaji jsou násilné demolice domů a přesídlování. V tomto ohledu, říká Čeng, se ani Čchen Lieng-jü ani jeho nástupce Chan Čeng (současný starosta) nemohou zbavit odpovědnosti.

Čeng také odhalil, že za celým odhalením stojí deset let odvážných apelů obyvatel Šang-chaje: "Nebojí se smrti a nebojí se obětovat své zdraví. Mnoho jich zdraví obětovalo, mnoho bylo posláno do pracovních táborů, lidé zvenku o těchto věcech nevědí. Proto jsme se rozhodli postupně zveřejňovat jména lidí, kteří kvůli této kauze přišli o život nebo byli zraněni."

Profesor Šantungské university Sun Wen-kuang uvedl, že v akademických kruzích bylo odvolání Čchen Lien-kuanga vnímáno velmi pozitivně a jako důkaz toho, že uvnitř ČKS existuje tlak na zlomení vlivu frakce Ťiang Ce-mina a základ pro budoucí vyrovnání účtů s jeho osobou.

Sun považuje pád Ťiangovy frakce za odstranění nejtemnější části ČKS a částečné vítězství pro obhájce občanských práv v Číně.

(1) Aféra šangchajského Fondu sociálního zabezpečení se vztahuje na ilegální úvěry v hodnotě 3,2 mld. jüanů (cca 9 mld. Kč) z tohoto fondu. V souvislosti s kauzou už byl odvolán ředitel šangchajského Úřadu sociálního zabezpečení Ču Ťün-i, výkonný ředitel Shanghai Electric Group Wang Čchen-ming a ředitel Chan Kuo-čang a další.