PRAHA – Prezident Václav Klaus ve středu 11. října přijal na Pražském hradě z rukou předsedy vlády Mirka Topolánka demisi vlády, která minulý týden nezískala důvěru parlamentu. Klaus současně požádal Topolánka a jeho ministry, aby setrvali ve svých funkcích až do vytvoření nové vlády.

"Rezignovali jsme dnes, protože jsme nezískali důvěru parlamentu," uvedl Topolánek. Podání demise premiér slíbil ihned poté, co minulý týden jeho menšinová vláda těsně neprošla hlasováním o důvěře. 99 hlasů sociálních demokratů spojených s komunisty se vyslovilo proti a pouze 96 ze stran ODS, křesťanských demokratů a Zelených vládě důvěru dalo.

V pátek tak začíná nové kolo politických jednání. Podle ústavy musí teď prezident jmenovat nového premiéra. O tom však Klaus rozhodne až po senátních a komunálních volbách. ODS doufá, že jako vítěz voleb dostane i druhou šanci sestavovat vládu. Předseda Topolánek pro tuto variantu dokonce nabídl vzdát se funkce premiéra. První, koho Klaus na hrad zve, jsou lidovci. Své kroky bude konzultovat i se zástupci všech dalších politických stran.

Pokud bude i další pokus o zformování funkční vlády neúspěšný, dalším, kdo navrhne premiéra pro sestavení vlády, bude předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD).  Po třech neúspěšných pokusech mohou být vyhlášené předčasné volby.

Současná vláda zatím pracuje na návrhu zákona, který má snížit počet poslanců z 200 na 199, čímž by se předešlo patové situaci, ke které došlo při výsledcích letošních červnových voleb.