Image

Přes dvacet policistů a stráží hlídá 1. října u každého vchodu na náměstí Tchien-an-men, aby zatkli potenciální apelanty. (Velká Epocha)

Aby pekingské vedení řádně přivítalo letošní Národní den 1. října, začalo se zatýkáním apelantů již dva týdny dopředu. 1. října hlídalo všechny zastávky autobusu a ulice poblíž náměstí Tchien-an-men dosud nevídané množství policistů, aby odchytili a zatkli občany, kteří se rozhodli zde apelovat na vládu při příležitosti 57. výročí dne, kdy se komunisté chopili moci v Číně. Několik lidí přesto uspělo.

Lidé zbiti na veřejnosti personálem pekingských Úřadů pro apely a policií

Úředníci z celé země přijeli do Pekingu, aby blokovali lidi ze svých oblastí, kteří si přišli stěžovat. Zablokovali vchody do kanceláří pro stížnosti na Státním úřadu dopisů a telefonátů, Národního lidového kongresu, Nejvyššího soudu a Ministerstva pro výstavbu. Lidé, kteří si přišli stěžovat, byli zbiti najatými rváči. 1. října se úředníci srotili před tchienanmenskou policejní stanicí a vytlačili zatčené apelanty, než je mohla policie zaregistrovat, aby tak snížili záznamy o počtu stížností z jejich oblastí.

 

Image
 
Policejné dodávka na nám. Tchien-an-men (Velká Epocha)

Image
 
Policista vyslýchá chodce před bránou Sin-chua. (Velká Epocha)

Image
 
Zatýkání na Tchien-an-menu. (Velká Epocha)

Image
 
Policie provádí osobní prohlídky a prohlídky zavazadel na nám. Tchien-an-men. Hledají transparenty, materiály, cokoli, čím si lidé mohou stěžovat. (Velká Epocha)

Image
 
Policisté se vyptávají cizinců. (Velká Epocha)

Podle jednoho člověka, který již má zkušenosti s apelováním na vládu, pekingské úřady několikrát provedly zátah na provizorní vesničku apelantů 20. a 26. září a nejméně několik set lidí bylo zatčeno. Tvrdí také, že zatýkání je teď vychytralejší, snaží se lidi chytit nepřipravené.

V noci na 26. září pekingská policie naplnila tři autobusy třemi stovkami zatčených apelantů. Ti, kdo utekli, se vrátili do hotelů, když viděli, že se policisté rozešli. Jenže po hodině se zátah opakoval.

Wang Č'-jüng šel do Pekingu apelovat 20. září společně se dvěma stovkami lidí ze Šang-chaje. Byl zatčen, když podával stížnost na Státním úřadě dopisů a telefonátů 27. září. Spolu s ním bylo zatčeno 39 dalších apelantů. Následně bylo zatčeno dalších 20 lidí ze Šang-chaje v hotelu Ta-ča-lan poblíž nám. Tchien-an-men. Dalších asi 20 bylo pozatýkáno jinde. Wang uvedl, že jen ze Šang-chaje bylo před 1. říjnem zatčeno několik set lidí.

Policistů je ve službě víc než v minulých letech

Vchody na náměstí Tchien-an-men obyčejně střeží dva až tři policisté nebo strážníci, avšak 1. října jich čekala u každého celá dvacítka. Stejná množství byla i na autobusových zastávkách. Přes dvacet lidí bylo zatčeno, jen co vystoupili z autobusu.

Samotné náměstí bylo plné policistů se psy, kteří prohledávali osoby a zavazadla. Zatýkali kohokoli, kdo měl u sebe jakékoli materiály, kterými by bylo možné apelovat. Ani cizinci prohlídkám neunikli. Nakonec se podařilo protestovat jen několika lidem.

Wang Süe-sin z Pekingu prý viděl muže ve středních letech ze S'-čchuanu, který rozvinul transparent z novinového papíru s nápisem "Vraťte mi mé těžce vydřené peníze" ráno 1. října. Okamžitě byl odveden. To ráno prý viděl dalších dvacet lidí končit ve dvou policejních dodávkách. Ti se ale k protestování nedostali, zadrželi je ihned poté, co jim byly zabaveny veškeré materiály.

Kontrola se zesiluje před Plenárním zasedáním

Šesté plenární zasedání Šestnáctého sjezdu Ústředního výboru komunistické strany se bude konat 8. až 11. října v Pekingu. V Šang-chaji už prý začalo zatýkání. Pekingský zastánce lidských práv Liou An-ťun se nechal slyšet, že je s dalšími třemi lidmi sledován pekingskou policií a má ztratil svobodu pohybu.

Obyvatelé Pekingu, kteří měli v plánu si stěžovat vládě, tvrdí, že zatčení nebudou propuštěni, dokud sjezd neskončí.

Zatýkalo se před Čínskou centrální televizí

Ráno 1. října se asi sto lidí shromáždilo před budovou Čínské centrální televize, aby apelovali za svá práva. Následně byli násilím odvlečeni do policejních vozů a odvezeni do Záchytného centra Ma-ťia-lou. Propuštěni byli po sedmé hodině večer.