Image

(foto: Velká Epocha)

Image

(foto: Velká Epocha)

Praha 30. září – Asi desítka českých příznivců meditačního cvičení Falun Gong se kolem desáté ranní sešla v centru Prahy v ulici Na Příkopě, aby poukázala na pronásledování ze strany čínského režimu, kterému jsou následovníci této praxe již osmým rokem vystaveni.

Skupina tentokrát přitahovala pozornost kolemjdoucích nejen informačními letáky a bannery, ale také simulovanou operací odebírání orgánů. Právě takhle – na operačním stole – podle nich končí lidé, kteří se v Číně odmítají praxe Falun Gong vzdát. „Pokud se úřady dozvědí, že se věnujete Falun Gongu, budou na vás vyvíjet nátlak přes rodinu, zaměstnavatele a známé, a když to nepomůže, zavřou vás do vězení, pracovního tábora nebo centra pro vymývání mozků. Vláda ví, že lidé, kteří se věnují Falun Gongu, bývají zdraví, a proto si je vybírají pro nucené odběry orgánů a vydělávají na tom velké peníze,“ sdělil Velké Epoše jeden z účastníků.

K podobnému závěru dospěla i dvojice kanadských právníků David Kilgour (bývalý ministr zahraničí) a David Matas (obhájce lidských práv). Jejich 50stránková zpráva o obviněních z odebírání orgánů stoupencům Falun Gongu čínskými úřady byla vydána začátkem července a je výsledkem několika měsíců vyšetřování. „Na základě všech informací, které jsme měli k dispozici, jsme dospěli k politováníhodnému závěru, že obvinění jsou pravdivá,“ píše se v jejím závěru. Čínská vláda obvinění popírá a výsledky zprávy odmítla.

Falun Gong je meditační praxe, která byla v Číně populární od počátku devadesátých let. V roce 1999 ji nechal tehdejší čínský vůdce Ťiang Ce-min zakázat, údajně s tím, že „Falun Gong soupeří s komunistickou stranou o masy“. Od té doby mluví vyšetřující zprávy OSN, Amnesty International a dalších organizací o brutálních represích proti stoupencům této metody, včetně ilegálního věznění a mučení, často s následkem smrti. První zprávy o hromadném odebírání orgánů živým praktikujícím Falun Gongu v čínských vyhlazovacích táborech se objevily v březnu tohoto roku.