20061002_transplant
V aktualizované čínské verzi Mezinárodní webové stránky pro transplantace orgánů (www.zoukiishoku.com) byla původní tvrzení o krátkých čekacích lhůtách přesunuta na méně viditelné místo do rubriky Otázky a odpovědi. (Velká Epocha)

Čínská mezinárodní transplantace orgánů (ČMTO) je webová stránka, která má nalákat pacienty ze světa, aby v Číně podstoupili transplantaci. Stránka je v několika jazycích – čínštině, angličtině, japonštině, ruštině a korejštině. Čínská verze byla zrušena před několika měsíci, kdy se objevila svědectví o praktikách odebírání orgánů živým vězňům svědomí v Číně. Nyní je ale opět v provozu.

Několik týdnů potom, co bylo v březnu tohoto roku odhaleno násilné odebírání orgánů stoupencům duchovního hnutí Falun Gong v Číně, byla webová stránka v čínském jazyce odstraněna. Nedávno byla opět spuštěna v rozporuplné době, kdy mezinárodní mínění odsuzuje obchod čínské vlády s orgány odsouzenců na smrt.

Nejmenovaný čínský profesor podotkl, že otevření webové stránky, která láká zákazníky na transplantace orgánů, jasně ukazuje, že nové Nařízení o transplantacích orgánů, zakazující obchod s lidskými orgány a vydané v Číně 1. července, má jenom oklamat mezinárodní veřejnost.

Japonský majitel?

Přestože se ČMTO nachází v severozápadní Číně ve městě Šen-jang, webová stránka byla zaregistrována v prosinci 2003 firmou IPC Group. Jednatelem společnosti je Japonec Hiroši Nagase. Na stránce není řečeno, odkud orgány pocházejí, ale tvrdí, že vše odpovídá novému Nařízení o transplantacích orgánů. Uvádí rovněž, že dodávky orgánů podléhají pokynům čínské vlády.

Dr. Wen-ji Wangová se otázkou násilného odebírání orgánů živým lidem zabývá od té doby, co vyšly na světlo první zprávy. Předpokládá, že ačkoli je IPC Group japonská společnost, stránka se nijak neliší od čínské oficiální webové stránky. Wangová tvrdí, že čínská vláda používá japonskou společnost jako zástěrku, protože ví, že orgány pocházejí z ilegálních zdrojů.

Čínská verze je zpět on-line

Když první dva svědci odhalili, že tábory nucených prací v Číně jsou zapojeny do obchodu s orgány živých stoupenců Falun Gongu, řada zemí se začala blíže zajímat o okolnosti transplantační chirurgie v Číně. Do skandálu je zapletena policie, pracovní tábory i nemocnice.

Nedlouho poté byla čínská verze ČMTO zrušena, protože stránka obsahovala některá sebeusvědčující tvrzení. Z textu vyplývalo, že čínská vláda má k dispozici velkou zásobu dárců, kteří čekají, až jim budou orgány zaživa odebrány. Kauzou se začala zabývat mnohá média po celém světě.

Nová verze serveru ČMTO také obsahuje inzerci krátkých čekacích lhůt na orgány (méně než měsíc), tyto informace však byly přesunuty na méně nápadné místo. Podle dr. Wangové byla původní stránka uzavřena, aby byly zatajeny právě krátké čekací lhůty. Nyní, usuzuje Wangová, si zřejmě čínská vláda myslí, že se riziko odhalení ilegální činnosti snížilo, a troufli si tedy spustit novou verzi.

Čínská vláda nadále povzbuzuje lidi, aby za účelem transplantace jezdili do Číny, i když to bylo podle Wangové Světovým transplantačním kongresem tento rok v Bostonu zakázáno. Přesně toto, jak tvrdí lékařka, dokazuje, že Nařízení o transplantacích orgánů z 1. července, které zakazuje obchod s orgány, bylo jen zástěrkou pro umlčení mezinárodních lékařských, lidskoprávních a vládních kruhů, které tuto nelidskou praxi odsoudily.

Webová stránka odkrývá ještě citlivější informace

Webové stránky ČMTO uvádějí čekací dobu na jednotlivé orgány. Ve sloupečku o dodávkách orgánů je pro ledvinu a játra nabízena čekací lhůta jeden týden a měsíc. Transplantace jater a srdce může být provedena během měsíce. Píše se zde také, že pokud zjistí, že první orgán je pro pacienta nevhodný, dodají do týdne nový.

V Japonsku je průměrná čekací doba na transplantaci orgánu pět let. Odborníci tvrdí, že v Číně musí existovat ohromná banka živých orgánů, což znamená ohromné množství lidí, kteří čekají, až jim budou odebrány orgány.

Podle stránky ČMTO bylo v Číně do roku 2006 provedeno 85 000 transplantací. Jen v roce 2005 to bylo 12 000 operací.

Webová stránka také připouští, že jen díky podpoře čínské vlády mohou provádět tak velké množství transplantací. „9. října 1984 Nejvyšší soud ČLR, Nejvyšší lidová prokuratura ČLR, Ministerstvo veřejné bezpečnosti ČLR, Ministerstvo spravedlnosti ČLR, Ministerstvo zdravotnictví ČLR a Ministerstvo veřejných záležitostí ČLR společně vypracovali zákony, které potvrzují podporu vlády pro dárcovství orgánů… Něco takového (krátké čekací lhůty) je možné pouze v Číně,“ uvádí stránka ČMTO.