Praha 30.9. - Strana zelených příští týden při hlasování o důvěře podpoří vládu ODS. Informovala o tom ČTK. Rozhodnutí novinářům sdělil předseda zelených Martin Bursík.

Jedním z důvodů, proč se Bursíkova strana rozhodla podpořit Topolánkovu vládu, je programové prohlášení, ve kterém ODS sděluje, že dovede republiku k předčasným volbám, což je podle Bursíkových slov „nejpoctivější řešení ve vztahu k veřejnosti“. Nezbytnou podmínkou pro to, aby zelení vyjádřili vládě důvěru, je i slib ODS, že nevytvoří s ČSSD velkou koalici ani žádnou formu opoziční smlouvy.

Straně zelených se také zamlouvají shodné programové prvky, které ODS sdílí se zelenými, jako je podpora alternativních paliv v dopravě, omezení kamionů o víkendech a zachování limitů těžby v severních Čechách.

Jen s podporou 13 hlasů ze Strany zelených však Topolánkova vláda důvěru nezíská. K tomu, aby dosáhla podpory alespoň 100 hlasů, by si musela naklonit také třetího člena bývalé trojkoalice, KDU-ČSL. Ta však s bezvýhradnou podporou stále váhá. Jako nejpravděpodobnější se pro KDU-ČSL jeví varianta odchodu ze sálu při hlasování, jak uvedla předsedkyně strany Vlasta Parkanová. ČSSD i KSČM zatím podporu Topolánkovy vlády stále odmítají. Jestliže budou ČSSD i komunisté na svém stanovisku trvat, opět hrozí patová situace a Topolánkova vláda v úterý při hlasování v Poslanecké sněmovně důvěru nezíská.