PRAHA 28. října – Ve Staré Boleslavi se ve čtvrtek konala tradiční poutní mše na počest patrona českého státu, knížete Václava. Mše, na níž se přišlo podívat několik tisíc lidí a kterou na staroboleslavském náměstí sloužil kardinál Vlk spolu s dalšími biskupy a kněžími z celé republiky, se zúčastnil také český premiér Mirek Topolánek.

Biskup František Lobkowicz u této příležitosti ve svém proslovu zmínil, že Česko by nemělo zapomínat na své křesťanské základy. Zdůraznil také, že krásu lidského života a mezilidských vztahů lze objevit jedině prostřednictvím křesťanských hodnot, z nichž nejdůležitější je vzájemná láska.

Stará Boleslav, v níž se v 10. stol. odehrála vražda svatého Václava, je jedním z nejstarších katolických poutních míst v Čechách. Kníže Václav byl zavražděn svým bratrem Boleslavem roku 929 či 935 za dosud nevyjasněných okolností. Poutní tradice k uctění svatého Václava, sahající hluboko do středověku, byla za komunistického režimu násilně potlačena a obnovena byla až v devadesátých letech. Svátek spojený s tímto světcem se coby Den české státnosti u nás slaví od roku 2000.