20060928 sw jojo01
Jojoba (wc.pima.edu)

Jojobu (vyslov ho-ho-ba), známou jako "pouštní ořech", používali po stovky let indiáni z kmene Apačů v poušti Sonoran na jihozápadě Spojených států a severu Mexika.

Američtí indiáni dnes používají semínka této rostliny v podstatě stejným způsobem jako jejich předci - jako lék a jídlo pro sebe i dobytek. Olej zjemňuje a dodává sílu vlasům. Z pražených semen se vyrábí zvláštní horký nápoj.

Když se ze semínek vylisuje olej, zbylá látka se nazývá "moučka". Obsahuje až 30 % bílkovin a 17 aminokyselin. Jojoba je tedy výživným pokrmem. Obsahuje také látku simmondsin, která potlačuje chuť k jídlu. Po odstranění této látky je jojoba vhodná jako krmivo pro domácí zvířata. Vědci se nyní ohlížejí po možnostech využití simmondsinu u lidí.

Dávní lidé používali jojobový olej na zranění a odřeniny a zjistili také, že dokáže vyhladit jizvy a omladit vrásčitou kůži. Kůže ztrácí svou pružnost následkem nadměrného vystavení slunečnímu záření a stárnutí. Látky nalezené v jojobě omezují známky stárnutí, zvyšují pružnost kůže, vyhlazují vrásky a dodávají jí mladší vzhled. Jojobový olej je bez zápachu a okamžitě se vstřebává do kůže. Nezanechává tedy po nanesení mastný povlak. Je totiž velmi podobný mastnotě, která je obsažena v naší kůži.

Protože jojoba vyrovnává pH kůže, pomáhá při drobných kožní vadách, jako je akné, spáleniny, popraskaná kůže, opruzeniny, slabé nehty a jizvy.

Po nanesení na pokožku hlavy odstraňuje mastnotu a nečistoty z vlasových váčků, odstraňuje lupy a zvláčňuje suchou kůži.

Chemici rádi uslyší, že jojobový olej vlastně není olej, ale lineární ester. Nás ostatní asi bude zajímat, že díky tomu nežlukne jako většina olejů a dobře tedy uchovává kosmetiku a dodává jí dlouhou životnost, není-li vystavena přímému slunci.

Ve dvacátých a třicátých letech se zjistilo, že jojobový olej má téměř stejnou stavbu jako olej velrybí, avšak postrádá rybí zápach. A tak jojoba nahradila velrybí tuk v kosmetickém průmyslu, kde svými vlastnostmi předčí ropné deriváty.

Odkazy:

homepages.tig.com.au/~aussipol/jojoba.html
www.armchair.com/warp/jojoba1.html
Bartram's Encyclopedia of Herbal Medicine