Praha 27. září - Vláda dnes po dílčích úpravách schválila programové prohlášení, s nímž v úterý požádá Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Informoval o tom internetový server ČTK.

V dokumentu, který vychází z programové dohody ODS s lidovci a zelenými, má být mimo jiné řešena otázka důchodové reformy, boje proti korupci a také zřízení nového ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny. Vláda se v prohlášení zavazuje k tomu, že nezavede školné na vysokých školách, uzavře ratifikaci smlouvy s Vatikánem a nebude stavět další bloky elektrárny Temelín, zrušena by také měla být přestupková imunita zákonodárců.

Topolánkův tým také plánuje snížit počet členů Poslanecké sněmovny na 199, aby tak předešel dalšímu možnému volebnímu patu. Vláda, která plánuje vládnout do příštího června, však zatím nemá mezi poslanci potřebnou většinovou podporu; sociální demokraté a komunisté, kteří mají ve sněmovně polovinu hlasů, se opakovaně vyjádřili, že pravicovou vládu nepodpoří. Lidovci a zelení zatím s důvěrou váhají.