Image

Švédská koalice politických stran Aliance, zleva Fredrik Reinfeldt ze strany umírněných, Maud Olofsson ze strany středu, Goran Haggstrom za křesťanské demokraty a Lars Leijonborg za liberály (Ulrika Vendelbo).

Švédská středo-pravicová Aliance porazila v nedělních parlamentních volbách 12 let starou levicovou vládu. V poměrně těsném souboji si zajistila 178 z 349 křesel. Na základě výsledků voleb se novým premiérem stal předseda strany umírněných Fredrik Reinfeldt.

Aliance je složena ze strany umírněných, kteří získali celkem 26,1 % hlasů, strany středu s 7,9 %, liberální strany a strany křesťanských demokratů, jež obě obdržely po 6,6 % hlasů.

Umírnění, po zdrcující porážce v minulých volbách, úspěšně obnovili svou image nové strany a oslavili mocný návrat, když získali o 11 % voličů více než v minulých volbách.

41letý předseda vítězné strany, Fredrik Reinfeldt, byl zvolen vůbec poprvé.
"Udělali jsme největší pokrok, jakého kdy nějaká strana dosáhla v celých švédských dějinách. Přijmeme společně s našimi přáteli z Aliance zodpovědnost... Budu řídit Švédsko jako představitel všech Švédů," řekl potěšený Reinfeldt svým oslavujícím příznivcům.

Reinfeldt připisuje vítězství Aliance týmové práci. Švédské televizi (SVT) sdělil, že nová vláda přijde na svět 7. října.

V levicové koalici získali sociální demokraté 35,2 %, levicoví 5,8 % a zelení 5,2 %.

Odstupující premiér Goran Persson řekl svým příznivcům, že nepřijme porážku pravicovou koalicí, ale nebude vést boj o "návrat". Oznámil, že odstoupí z postu předsedy sociálních demokratů zkraje příštího roku.

Persson byl kritizován za to, že nebral vážně otázku nezaměstnanosti. Sociální demokraté tvrdili, že se Švédsku vede dobře, a nadále plánovali udržovat systém sociální péče daněmi. Přestože ekonomika roste, nezaměstnanost zůstává. V srpnu se pohybovala kolem 5,7 %.

Političtí pozorovatelé se domnívají, že otázka nezaměstnanosti byla ve volbách rozhodující, a umírnění slavili úspěch díky své schopnosti prezentovat se jako nová strana pro lidi. Účast na volbách byla 80,4 %.

Během čtyřletého funkčního období Aliance slíbila vytváření pracovních příležitostí, vzdělávacích příležitostí a boj se zločinností.

Švédský parlament má zákonodárnou moc a schvaluje všechny návrhy vlády. Od roku 1995 je Švédsko členem EU a parlament tedy přijímá i její rozhodnutí.