Brno – Centrum kardiovaskulární chirurgie v Brně povede opět Jan Černý. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) se jej ve čtvrtek chystá opět jmenovat do funkce.

Na programu zítřejší pracovní cesty Tomáše Julínka do Brna je návštěva Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie, kde do čela tohoto pracoviště zpět po osmi měsících jmenuje profesora Jana Černého. Toho z funkce odvolal předchozí ministr David Rath (ČSSD).

Podle nového ministra T. Julínka je nezbytné napravit stav, který není v souladu se zákonem. „Není totiž možné, aby jeden člověk zastával dvě ředitelská křesla najednou. Ředitelem centra je nyní Roman Kraus, který je současně ředitelem Fakultní nemocnice u svaté Anny.“ uvedl  mluvčí ministra zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Významného odborníka, zakladatele a přednostu kardiovaskulárního centra, profesora Černého, z funkce odvolal předchůdce Tomáše Julínka v lednu 2006, poté co se Černý kriticky vyjádřil o státním plánu sloučit brněnské nemocnice. Důvodem odvolání, které uvedla tisková mluvčí bývalého ministra Ratha Jana Kocová, byl Černého vysoký věk - 65 let.

Odpoledne ministr navštíví mimo jiné i Fakultní nemocnici Brno – Bohunice. Jejímu řediteli Janu Burianovi vrátí odměny, o které ho chtěl ukrátit David Rath, když ředitel odmítl potrestat předsedu České onkologické společnosti profesora Jiřího Vorlíčka za jeho kritiku nových pravidel ministerstva pro financování léčby onkologicky nemocných.

Na závěr pracovní cesty ministr předá spolu s primátorem Brna ceny mladým atletům, kteří se v moravské metropoli zúčastnili sportovního klání v rámci EUROPEAN KIDS ATHLETICS GAMES.