PEKING 18. září (Velká Epocha/SITA/AFP) – Italský premiér Romano Prodi v pondělí vyzval k rychlému ukončení zbrojního embarga Evropské unie vůči Číně. „Itálie… je nakloněna tomu, zrušit embargo na prodej zbraní do Číny,“ prohlásil před novináři v Pekingu na závěr šestidenní návštěvy zaměřené zejména na posilnění bilaterálního obchodu. „Tuto záležitost bychom měli vyřešit co nejdříve, protože nesnese odklad.“ Prodi pronesl svůj projev ve Velké lidové síni nedaleko náměstí Nebeského klidu, kde v roce 1989 státní orgány brutálně potlačily studentské demonstrace, které vyvolaly zavedení embarga.

Zrušení zbrojního embarga v Evropě podporuje především Francie, zatímco Itálie se ve věci donedávna příliš neangažovala. Čínský premiér Wen Ťia-pao naléhal na zrušení embarga během zářijového asijsko-evropského summitu (ASEM) v Helsinkách. Čínští představitelé předtím opatření nazvali „zastaralým“ a označili ho za „produkt studené války“. Spojené státy americké se naproti tomu staví ostře proti zrušení embarga a upozorňují na rostoucí výdaje Číny na armádu a kontroverzní zákon z roku 2005, který opravňuje Peking k vojenskému zásahu proti Tchaj-wanu.

Prodi s Wenem v pondělí hovořil o lidských právech. „Italská veřejnost věnuje velkou pozornost ochraně svobody informací, tisku a vyznání,“ uvedl Prodi. Čínský režim nedávno vyvolal rozruch svým nařízením ohledně cenzury zahraničních tiskových agentur publikujících v Číně. Tyto agentury mohou být čínskou vládou úplně zakázány, pakliže publikují článek, který bude v rozporu s nařízením oficiální čínské tiskové agentury Nová Čína.

Před dvěma měsíci přitom režim schválil také „Zákon o jednání v krizových situacích“, který dává místním zastupitelstvím právo trestat média za zprávy o přírodních katastrofách, nehodách, případech obecného ohrožení zdraví a veřejné bezpečnosti, nejsou-li v souladu s „oficiální“ verzí. Jde tak o druhý zákon omezující svobodu tisku a médií během posledních dvou měsíců.