Představte si, že vstupujete do jeskyně. Všude kolem se nacházejí nádherné bílé až narůžovělé krystaly soli, kolem svítí svíčky a celým prostorem se šíří jakási atmosféra klidu a ticha. Najednou vidíte pohodlné křeslo, fontánky, ze kterých vesele tryská vod, a někde z kouta jeskyně zní příjemná relaxační hudba. Celý prostor vyplňují krystaly soli, sůl je dokonce  i na zemi. Připadáte si, jako byste se ocitli v jiném světě. Nechali byste se touto představou zlákat a na chvíli propadli kouzlu této atmosféry?  Není to žádná klamná iluze.  Tyto solné jeskyně skutečně existují a nemusíte se za nimi vydávat do nekonečných dálek. Můžete je nalézt v srdcích mnoha českých měst, kde nabízejí zlepšení zdraví a odpočinek již více než rok.

Vznik prvních solných jeskyní

S nápadem vytvoření míst, která by nabízela léčivé a relaxační účinky solných krystalů, přišli ukrajinští specialisté. Jejich myšlenka se začala rychlostí blesku šířit celou Evropou a dnes se solné jeskyně nacházejí i u nás, na Slovensku, Rakousku, Polsku, Dánsku a Německu. Obrovskou výhodou těchto jeskyní je právě to, že mohou i uprostřed špinavého velkoměsta nabídnout prostor, kde se nachází čistý vzduch mořského charakteru i účinku. Při stabilní teplotě 20-23 stupňů Celsia sůl ionizuje celý prostor a díky vlhkosti vzduchu dochází k uvolňování minerálních látek uvnitř solných krystalů, což vytváří právě to potřebné klima, které naše tělo i duše tak potřebují.

Účinky mořské soli

Nápad vybudovat solné jeskyně se zrodil z dávného poznání, že mnohé neduhy těla i duše se od pradávna léčily pobytem u moře a  na čerstvém vzduchu mimo civilizaci. Mnohá sanatoria se nacházela na mořských pobřežích a právě spojení odpočinku a léčebného účinku mořského vzduchu má blahodárný vliv na lidské zdraví. Snad právě proto i dnes tolik lidí navštěvuje v létě moře. Čím je mořský vzduch tak jedinečný?

Minerály  obsažené v solných krystalech

Už i Maruška, která si v pohádce cenila soli nad zlato, moc dobře věděla, jak je sůl pro náš organizmus nezbytná a potřebná. Obsahuje totiž cenné minerály, které uvádí do harmonie celé naše tělo. V soli se nachází jod, draslík, selen, sodík, vápník, hořčík, brom a železo, tedy celá pestrá paleta potřebných látek.

Co dokáže jedna procedura pobytu v solné jeskyni?

Podle provozovatelů jeskyní se jedna hodina posezení v solné jeskyni rovná pobytu 2-3 dnů u moře. Samozřejmě, moře jeskyně nenahradí, ale v každém případě prožijete jedinečný zážitek a uděláte něco pro své zdraví. Pokud byste začali chodit pravidelně, můžete si zmírnit některé chronické potíže, jako například onemocnění horních a dolních cest dýchacích, astma, chronické plicní nemoci, poruchy funkce štítné žlázy, srdečně cévní onemocnění, nemoci zažívacího traktu (žaludeční a dvanácterníkové vředy, Crohnovu chorobu) či dermatologické potíže (např. lupénku, ekzémy, alergie), revmatické potíže, neurózy atd. Návštěvy v solných jeskyních také pomáhají zmírnit stres, únavu a některé poruchy nervového systému. Navíc údajně zrychlují spalování tuků, omlazují pleť a zpomalují stárnutí.

Solné jeskyně si získaly spoustu příznivců, a proto mnohá města budují tyto oázy klidu ve svých centrech. V České republice se s nimi můžete setkat v Praze, Brně, Olomouci, Jičíně, Liberci, Jáchymově, Třinci, Teplicích a dalších městech.