Image

Místopředseda Evropského parlamentu Edward McMillan-Scott (vlevo) a kanadský ministr zahraničí David Kilgour během návštěvy Austrálie, kde se pokoušejí zvýšit povědomí o masovém zabíjení následovníků Falun Gongu v Číně pro jejich tělesné orgány. (James Burke/Velká Epocha)

Závazek australské vlády nezávisle vyšetřit obvinění o genocidě praktikujících Falun Gongu v Číně je vítaný první krok, říká bývalý kanadský ministr zahraničí David Kilgour a místopředseda Evropského parlamentu Edward McMillan-Scott.

Tito dva hodnostáři minulý týden navštěvovali členy australského parlamentu, odborníky a nevládní organizace, aby získali podporu pro vyšetřování obvinění, že vězni svědomí z duchovního hnutí Falun Gong jsou v Číně systematicky zabíjeni pro své orgány.

McMillan-Scott řekl, že očekával "mnoho přímých reakcí" a "nějakou kritiku" ze strany Australanů ohledně obvinění, ale návštěva prý byla užitečná.

"20 milionů Australanů je spojeno demokracií a vládou zákona, ale také si váží dobře zavedených obchodních vztahů s Čínou. Postoj australské vlády a její opozice v této záležitosti jsou tedy velmi významné a vítané," řekl McMillan-Scott.

Australská vláda potvrdila, že požádala čínské zastupitele o povolení k nezávislému vyšetřování tvrzení, která padla ve večerním pořadu ABC ze 17. srpna.

Mluvčí opozice Kevin Rudd vyjádřil svou podporu o den později v tomtéž pořadu.

"Obvinění jsou tak rozsáhlá a hluboká... Musíme zajistit, že dojde k příslušnému vyšetřování," řekl Rudd.

David Kilgour, bývalý prokurátor, je spolu s mezinárodním právníkem v oblasti lidských práv Davidem Matasem autorem zprávy, v níž došli k závěru, že tisíce praktikujících Falun Gongu byly a stále jsou popravovány za své vyznání. Jejich těla jsou používána na nasycení mohutného trhu s orgány v Číně (čtěte v AJ investigation.go.saveinter.net).

Kilgour řekl, že přijel do Austrálie s úmyslem podnítit mezinárodní mínění k zastavení těchto praktik. Říká, že shoda vládních i opozičních stran ohledně nutnosti nezávislého vyšetřování je důležitým krokem pro získání podpory od dalších západních demokracií.

"Jako přední asijsko-tichomořská demokracie se Austrálie v této otázce ujala vedení, které by měli následovat představitelé dalších zemí tohoto regionu i mimo něj, včetně Kanady, Spojených států a Evropy," řekl Kilgour.

Kilgour poznamenal, že od vydání zprávy se na světlo dostaly další informace, které budou vydány jako dodatky okolo října. Doplňující informace, jak uvedl, pouze potvrzují jejich původní závěr, že "tyto hrozné praktiky se dějí. Odehrávají se po celé Číně. Jde o odebírání orgánů nevinným lidským bytostem".

Kilgour sice nepožaduje bojkot Olympijských her, ale říká, že pro Austrálii a ostatní země je povinností vyvíjet nátlak na čínský režim, aby zastavil tuto smrtící praxi.

"Nechci, abyste si mysleli, že Austrálie bude bojkotovat Olympijské hry, protože takové doporučení nepadlo," uvedl bývalý politik, "myslíme si ale, že by australská vláda měla tvrdě tlačit na ukončení této praxe, a myslíme si, že teď je právě čas zatlačit."

McMillan-Scott v květnu navštívil Čínu jako zpravodaj nového Úřadu demokracie a lidských práv EU, aby vyšetřil tvrzení o odebírání orgánů praktikujícím Falun Gongu. Popsal to, co se děje, jako genocidu, za kterou nese úplnou vinu čínský komunistický režim.

"Je to opatření režimu, který jsem popsal jako brutální, despotický a paranoidní, a mám v úmyslu pokračovat v práci na zviditelňování otřesné povahy zločinů tohoto režimu."

"Je to případ, na který je třeba reagovat. Reakce přijde a my doufáme, že velmi brzy," dodává McMillan-Scott.

Za větší aktivitu v oblasti porušování lidských práv v Číně se tento týden vyslovil také bývalý stratég australského ministerstva obrany Allan Behm.

Podle The Australian Financial Review řekl Behm vyšetřovateli australského parlamentu, který se zabývá výzkumem hrozeb pro bezpečnost v regionu, že si země nemůže dovolit zaměřit se jen na prodej surovin do Číny, ale musí přikládat větší váhu lidským právům a demokratickým institucím. Pokud bude toto ignorovat, jak dodává, bude výsledkem velmi reálná hrozba, že se Čína v budoucnu obrátí "proti nám, Spojeným státům a našim přátelům".