Image
Dva čínští rybáří stojí ve vyschlém jezírku, Kan-šuej, Čchung-čching, Čína (SITA/AP Photo/Color China Photo)

ČÍNA – V poslední době řadu oblastí v Číně sužují vytrvalá sucha. Vodní rezervy a řeky se v těchto regionech v podstatě vypařily. Obyvatelé čelí stále vážnějšímu nedostatku vody a potravin. Čtyři sta tisíc obyvatel města Čang-ťia-ťie v provincii Chu-nan postihlo nejhorší sucho za posledních 40 let a trpí nedostatkem vody. Lidé z vesnic Nan-tang, okres Nan-ťing, jsou už dva měsíce bez čisté vody a jsou nuceni pít vodu napadenou motolicí.

Přes 4 000 lidí přežívá díky jediné studni

Podle denníku Ranní Siao-siang ve městě Čang-ťia-ťie v provincii Chu-nan pokračují vedra a průměrné srážky jsou 93 mm – o 170 mm méně, něž ve stejném období minulý rok. Devadesát jedna čtvrtí a okrsků ve městě, téměř půl milionu hektarů zemědělské půdy, 400 tisíc obyvatel a 120 tisíc kusů dobytka trpí extrémními teplotami.

Několik středně velkých zásobáren vody v Čang-ťia-ťie kleslo na nejnižší úroveň. Přes 4 000 obyvatel obvodu Jüng-ting ve městě Čang-ťia-ťie nemá od poloviny července tekoucí vodu a musí kupovat vodu z malé studně ve vedlejší vesnici. Tato voda je však vyjde asi dvěstěkrát dráž, než voda z kohoutku (cca. 20 jüanů za metr krychlový).

Vesničané z okolí města Nan-ťing pijí vodu napadenou motolicí

Více než 3 000 vesničanů z okolí města Nan-ťing na východě Číny již dva měsíce nemá žádnou pitnou vodu. Lidé jsou nuceni pít vodu z řeky Šuej-jang, která kolem vesnice protéká. Řeka je plná slimáků, kteří přenášejí motolici. Ta způsobuje parazitické onemocnění, známé jako schistosomiáza. Infikovaní pacienti projevují příznaky záchvatů, ochrnutí nebo zánětu míchy. Dlouhodobě a opakovaně infikovaným lidem může parazit poškodit játra, střeva, plíce a močový měchýř. Provinční institut parazitických onemocnění v Ťiang-su zakázal používání vody z řeky, avšak vesničané prohlašují, že „je lepší pít ‚kontaminovanou‘ vodu, než zemřít žízní.“

Pan Sun, jeden z místních starousedlíků, řekl reportérovi Sian-tajského expresu, že v obci je 3 000 lidí. Před několika lety každý z nich zaplatil 700 jüanů (cca. 2000 Kč), aby měli zavedený vodovod, ale dodávky vody prý nikdy nepokryly spotřebu. V létě z kohoutku voda prakticky netekla.