Image
Vzkaz na bankovce říká: "Nebesy nelze pohrdat, gang ČKS bude odstraněn." (Velká Epocha)

Dopis od čtenářů Velké Epochy (Da Ji Yuan) odhalil, že šang-chajská pobočka Čínské lidové banky nedávno vyvěsila v obytných čtvrtích plakáty s nápisy: "Zákaz psaní na národní měnu a jejího úmyslného ničení, zákaz čmárání na peníze."

Dopis uvádí, že jde o "zoufalý a slabý pokus Čínské komunistické strany (ČKS) bojovat proti šíření zpráv o vystupování z ČKS". Množí se totiž případy, kdy Číňané používají bankovky jako "médium" zpráv o "Devíti komentářích" a "Třech vystoupeních".

Kao Ta-wej, ředitel Globálního centra pro vystupování z ČKS, řekl, že toto je poprvé, kdy slyší o bance, která by vylepovala plakáty na veřejných prostranstvích, aby propagovala svá nařízení. Kao věří, že se ČKS bojí použití národní měny na šíření informací o vystupování z ČKS a neodváží se jednat se svými občany na rovinu a říct pravdu.

Na plakátech se také píše: "Chránit měnu je doporučováno, zatímco ničit měnu je nelegální" a "Finanční instituce, které vyřizují vklady a výběry vkladů, by měly vyměňovat poškozené nebo zničené bankovky zdarma".

Image
Šang-chajská pobočka Čínské lidové banky nedávno vyvěsila v obytných čtvrtích plakáty s nápisy: "Zákaz úmyslného ničení národní měny, zákaz čmárání na peníze." (Foto poskytl čtenář)

V dopise se uvádí, že plakáty nezmiňují, co je na penězích napsáno, aby nevzbudily zvědavost těch, kdo nevědí, o co jde, a výsměch těch, kdo vědí.

Plakáty varují: "Kdokoli záměrně ničí měnu, bude varován policií a pokutován až 10 000 jüany (28 000 Kč)."

Na penězích se šíří "Tři vystoupení"

Za posledních 20 měsíců vystoupilo z ČKS a s ní spojených organizací 12,5 milionu lidí. Nejčastější metodou vystoupení je zveřejnění prohlášení na webové stránce The Epoch Times. Mnoho lidí také vyvěšuje svá prohlášení na veřejné nástěnky, autobusové zastávky a sloupy elektrického vedení. Výše zmíněné metody pomáhají obcházet blokádu internetu, kterou čínský režim používá na blokování pokusů o zveřejnění těchto prohlášení on-line.

Od minulého listopadu se množí případy, kdy lidé napsali své prohlášení na bankovky. Často připojují hesla jako "vystup z ČKS a zachraň se", "nebesa odstraní ČKS" a "rychle vystup z ČKS a šiř Devět komentářů". Peníze se staly jedním z důležitých kanálů, kterými se šíří zprávy o "Devíti komentářích" a "Třech vystoupeních".

Slogany se nejčastěji objevují na jedno- nebo dvoujüanových bankovkách. Lidé je používají do automatů na lístky na autobus ve městech a jsou také nejčastěji používány v supermarketech. Napsat prohlášení o vystoupení z ČKS na peníze se považuje ze bezpečný způsob, protože bankovky rychle kolují a mohou mít tedy široký dopad.

ČKS zabavuje bankovky se vzkazy pod záminkou, že bojuje proti padělání měny

Image
Na bankovce se píše: "Jsem Lao Liu z Pekingu a prohlašuji, že vystupuji z ČKS." (Velká Epocha)


Podle čínských zdrojů ČKS zahajuje i další kampaně v boji s tímto fenoménem. U vchodů některých bank jsou transparenty, které oznamují: "Bojovat proti padělání peněz je zodpovědností každého." V mnoha obchodech se objevují cedule s nápisem "Padělané bankovky budou zabaveny a oznámeny na policii". 

Čínská veřejnost nikdy nezažila tak velké úsilí o boj s padělateli. K takto široké kampani v Číně ještě nikdy nedošlo. Řada lidí se tedy domnívá, že jde o pokus minimalizovat zprávy o vystupování z ČKS.

Nové médium

Kao Ta-wej říká, že zpětná vazba z Číny naznačuje narůstající počet lidí, kteří používají bankovky, na nichž je vzkaz "Vystupte ze Strany".

Dodává, že lidé považují oběh peněz za zaručený. Jdou rychle z ruky do ruky a dosáhnou k mnoha lidem. Jejich dopad tak může být ohromný. Kao očekává, že se peníze stanou dalším důležitým médiem, které bude v budoucnu informovat Číňany o vystupování z komunistické strany.

Upravila Velká Epocha ČR