Image
Muž meditující na skále (Zhengjian.org)

NAPOJTE SE NA SVÉ POCITY: Psaní deníku je jeden ze způsobů, jak objevit své pocity a vyřešit své problémy.

Naše myšlenky a emoce nás mohou uzdravit a udržet ve zdraví, nebo naopak způsobit, že onemocníme a nemocní zůstaneme - zde vám nabídneme, jak můžete využít sílu své vůle.

V první a druhé části svého příspěvku jsem se zabývala tím, jak starodávná moudrost a moderní věda popisují vnitřní propojenost mezi myslí a tělem, a zmínila jsem jeden vědecký pokus, který ukázal účinek myšlenek a pocitů na naše fyzické zdraví. Zde, ve třetí části, vám poskytnu praktické nástroje k ovládnutí síly vůle.

Naše myšlenky a pocity nás mohou ovlivňovat. Mohou ovlivnit každý aspekt našeho života: naše zdraví, vztahy, a dokonce i peníze. Ve své práci se nejčastěji setkávám s tím, jak nás mohou naše myšlenky a pocity ovlivňovat po zdravotní stránce. Negativní myšlenky a nevyjádřené pocity mohou vytvářet energetické blokády, které se stanou ohniskem nemoci.

Naše kultura nám příliš nedovoluje být v kontaktu se svými emocemi, zvláště pak těmi, které jsou brány jako záporné. Mnozí z nás žijeme, aniž bychom si byli vědomi toho, jak se cítíme, a už vůbec nevíme, jak své pocity vyjádřit. Místo toho se často léčíme činnostmi, díky nimž se vyhneme prožívání negativních emocí. Workoholismus, jídlo, alkohol, závislost na cvičení, lécích či vztazích - to všechno jsou způsoby, kterými se vyhýbáme tomu, abychom poznali své pocity a sami sebe.

Pocity jsou normální a přirozené. Vztek, smutek, strach či jakýkoliv pocit jsou naprosto normální a přirozené. Vyjadřují to, jak reagujeme na náš přirozený stav, který pro nás může být škodlivý. Tím, že v sobě potlačujeme nepohodlné pocity, můžeme onemocnět.

Když se naučíme cítit své pocity, a prostě je "následujeme", místo toho, abychom je drželi ve svém těle, můžeme ovládnout úžasnou vnitřní sílu, kterou každý z nás má.Následující jednoduché psací techniky vám pomohou napojit se na své pocity a přeměnit negativní myšlenky a nepříjemné pocity.

Pořiďte si zápisník, který vám bude sloužit jako deník. Je dobré, když se této činnosti budete věnovat každý den a začnete s ní hned po ránu. Jestliže vám to váš denní rozvrh neumožňuje, můžete se tomu věnovat v kteroukoliv jinou dobu. Brzy se vám stane, že když vám na tuto činnost nevyjde čas, bude vám chybět! Budete-li si moci vzít svůj deník kamkoliv s sebou, zjistíte, že vám může posloužit jako zdroj útěchy, když se setkáte se situacemi, které vám způsobují nepříjemné pocity.

1) Metoda proudu vědomí: Sepište všechny své myšlenky a pocity, včetně strachu, hněvu či úzkostí. Když si nejste jisti, prostě to napište. I když máte pocit, že nechcete psát, napište to! Buďte v každém okamžiku "s tím, co se děje". Necenzurujte ani neposuzujte to, co píšete. Zachyťte své pocity v maximálním rozsahu. Například, jestliže si děláte starosti s penězi, napište proč, nebo co by se mohlo stát - své nejvnitřnější a nejhlubší obavy. Máte-li neshody se svým manželem či manželkou, někým pro vás důležitým, nebo třeba kolegou, napište o tom. Zatímco se budete zabývat psaním, ve vaší mysli budou přirozeně vyvstávat v odpověď myšlenky: obtížné pocity se přemění v pozitivní odpovědi. Napište o nich také. Vyvstane-li více pocitů, pokračujte, dokud vám žádné nezbudou.

2) Reflexní psaní nedominantní rukou: Poté, co jste zapsali své pocity, pište tou rukou, kterou normálně k psaní nepoužíváte: jste-li praváci, pište levou, a naopak. Necenzurujte to, ani se neobávejte toho, jak bude vypadat váš rukopis. Prostě jen nechte ruku psát. Pište cokoliv, co vám přijde na mysl. Uvidíte, co se stane - nejspíš budete překvapeni!

V příští části se budeme zabývat dalšími praktickými způsoby, jak ovládnout sílu své vůle.

Doktorka  Patricia A. Muehsam je holistickou lékařkou v New Yorku.


Přečtěte si:

Síla mysli - část 1.

Síla mysli - část 2.